Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Güneydoğu'da güvenlik güçlerinin teröristlere karşı mücadeleyi hatırlatarak, "Allah şahittir ki benim bakanlığımın hiçbir kıymeti yoktur. Bugün vatan sevgisinin en yüksek noktasını orada kurşuna ve ölüme karşı, özgürlüğümüz ve bu özgürlüğün istikrarı mücadelesini yapan o evlatlarımız göstermektedir." dedi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için Muğla'da bulunan Soylu, Köyceğiz Belediyesi yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Soylu, amaçlarının yapılan hizmetlerle ülkeyi en iyi seviyeye getirmek olduğunu belirterek, "14 yıldır Türkiye'de hizmet ve iş üretiliyor. 14 yıldır Türkiye'yi geriletmeye çalışanlara karşı, Türkiye'nin büyümesinin, zenginleşmesinin, özgürleşmesinin önüne set koymaya çalışanlara karşı, bu millet demokrasiyle, milli iradeyle, kararlılığıyla ve yarına olan inancıyla birlikte adımlarını geleceğe atmaktadır." diye konuştu.

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada güçlü olmaya çalışmasının birilerini ürküterek, korkuttuğunu savunan Soylu, Türkiye'nin demokrasisinin etkisiz hale getirilmeye çalışıldığını iddia etti. Soylu, "İlk önce Türkiye'nin ekonomik gücünü, ekonomik kalkınmasını, bağımsızlığını engellemeye çalışıyorlar. Türkiye'nin üretmesini, zenginleşmesini, demokrasisinin yükselmesini engellemeye çalışıyorlar." ifadesini kullandı.

Son 14 yılda hava limanlarından bölünmüş yollara, Marmaray'dan barajlara, dünyanın dördüncü büyük köprüsüne kadar çok önemli projeler yapıldığını vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların hepsini bir kenara bırakalım. Bir taraftan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bir taraftan 19 kilometrelik bir tramvayın 5,5 ayda Antalya'ya kazandırılması gibi bir tabloyla karşı karşıyayız. Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye'nin süratini, hızını ve istikametini engelleyemeyecekler. Biz nereye gittiğimizi, hangi şekilde adım attığımızı biliyoruz. Heyecanımızdan hiçbir şey kaybetmiş değiliz. Son 2 yılda 4 seçim geçirdik. Ne ekonomimizde en ufak bir sallantı meydana geldi, ne istikametimizde en ufak bir sapma meydana geldi. Bugün bütçemiz fazla veriyor Allah'a şükür. Hedeflerimiz büyüktür."

Bakan Soylu, bu yıl için İŞKUR'un bir milyon kişiyi iş ve istihdamla buluşturacağını ve yaklaşık 300 bin işbaşı eğitimi verileceğini de bildirdi.

Terörle mücadele
Çalışmalara kararlı bir şekilde devam edeceklerinin altını çizen Soylu, "Biz bir taraftan bunları yapıp, bu gayreti milletimizle ortaya koyarken, bir taraftan 7 Haziran seçimlerinde, bir taraftan 1 Kasım seçimlerinden tam anlamıyla demokrasinin tecelli etmesiyle çıkarken, ülkemizin önünü kesmeye çalışıyorlar. İnsanımızın yarına umutla bakmasını engellemeye çalışıyorlar. 'Bir malzeme çıkaralım, bir engel koyalım, bir hendek koyalım, bir çukur açalım ki Türkiye ikinci sıçramasını gerçekleştirilmesin' diye tuzakları, kumpasları, bir takım olayları ortaya koymaya çalışıyorlar." dedi.

Meclis'te kirli sözleriyle ülkenin demokrasiye olan sadakatini ve bağlılığını bir şekilde ortadan kaldırmaya çalışanlar olduğunu ifade eden Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Tek bir şey söylemek istiyorum. Evet, milletvekili oldular, Meclis'e geldiler, sabahtan akşama kadar terörün orada propagandasını yapıyor ve demokrasiyi kirletiyorlar. Onların demokrasiyi kirletmelerine elbette ki müsaade etmeyeceğiz. Dün 23 Nisan törenlerindeydik. Cumhurbaşkanımızın karşısında çocuk haklarından bahsediyorlar. Orada çocuklarımıza yanlış yapıldığını söylüyorlar. Diyarbakır'da, Şırnak'ta, Mardin'de, Nusaybin'de güya bizi kusurlu buluyorlar, güya bizi suçlu buluyorlar. Bu utanmazlıktır, bu aymazlıktır. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanının karşısında utanmadan bunları söylüyorlar."

Terör örgütünün annelerin kucaklarından çocukları kaçırdığına dikkati çeken Süleyman Soylu, kız çocuklarını annelerinin kucaklarından alıp dağa çıkartan, ellerine silah tutuşturup, kendi milletine, devletine karşı kullananların çocuk sevgisinden bahsetmeye hakkının bulunmadığının altını çizdi. Soylu, "Biz neler olduğunu biliyoruz, o çocukları, kız çocuklarını dağa getirip dağdaki ağalarına sunuyorlar. Bunu ben hep söylüyorum, orada çocukları taciz ediyorlar, gençleri taciz ediyorlar. Sadece ülkemizi teröristlerden temizlemeyeceğiz, Bu ahlaksızlardan da ülkemizi temizleyeceğiz. Milletimizi bunlardan da kurtaracağız." diye konuştu.