TRT Kurdi, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan hayırlı" olarak kabul edilen Kadir Gecesi özel programını Irak'ın Erbil kentindeki Hacı Cevdet Esadi Camisi'nden gerçekleştirdi.
Canlı yayınlanan programda Kürtçe Kaside ve ilahiler okundu. Erbil halkının yoğun ilgi gösterdiği programda, cami imamı gecenin önemini anlatan bir konuşma yaptı. Erbil Valisi Nevzat Hadi de camiye gelerek Kadir Gecesi programını Irak'ta gerçekleştiren TRT Kurdi yetkililerine teşekkür etti.
Program için Erbil'e gelen TRT Kurdi Koordinatörü Mustafa Ekici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının bu mübarek gecesinde Erbil'de canlı yayın yapma kararı aldıklarını söyledi.
Erbil'in son zamanlarda gelişen ve büyüyen bir İslam şehri olduğunu belirten Ekici, "Son bir yıldır DAEŞ'ten dolayı bu bölgede savaş yaşanıyor. Oldukça mazlum bir halkın burada yaşadığını gördük. İki milyonu aşkın sığınmacı, bu bölgede yaşamını sürdürüyor. Biz de burada hem onların dualarını almak hem de onlarla bu geceyi geçirmek istedik. TRT'nin bazı kanalları Bosna-Hersek'ten canlı yayın yapıyor. Biz de bu gece Kürt coğrafyasının bu güzel kentinde bu güzel insanlarla birlikteyiz" dedi.
Kardeş halklar arasında son 100 yılda bazı yapay sınırlar çizildiğine dikkati çeken Ekici, şöyle konuştu:
"Coğrafi ve siyasi sınırlarla bir işimiz yok. Yıllar önce çizilen sınırların insanların gönüllerine girmesine izin vermeyeceğiz. TRT Kurdi bu sınırları yok sayarak bütün dost ve kardeş halkları bir araya getirecek. Ortak duygu ve düşünce üzerine çalışıyoruz. Temel hedefimiz yayın yaptığımız dil ile ilgili Kürtçe'nin ve hangi ülkede yaşıyorsa yaşasın bu insanların duygu ve düşüncelerine tercüman olmak, onların dillerinin ve kültürlerinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bundan dolayı Kürt coğrafyasına ağırlık veriyoruz."
TRT Kurdi, Kadir Gecesi programını geçen yıllarda Van, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da düzenlemişti.