Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Cumhurbaşkanı'nın kararıyla anayasal çerçevede yenilenecek seçimin tarihinin 1 Kasım olarak belirleneceğinin sinyalini verdi. Yenilenecek seçimin yaklaşık 25 gün öne çekilmesindeki en önemli faktörü ise 15 - 16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak ve dünya liderlerini buluşturacak G20 zirvesi oluşturdu.


Bugüne kadar yapılan dokuz G20 zirvesinde Türkiye başbakan düzeyinde temsil ediliyordu. Antalya'daki zirvede Türkiye, ilk kez cumhurbaşkanı seviyesinde temsil edilecek. Kulislerde; Erdoğan'ın, sayılı uluslararası zirvelerden biri olan Antalya'daki G20 Zirvesi'nin seçim kampanyalarının sürdüğü bir döneme denk gelmesininin uygun olmayacağını değerlendirdiği ve bu nedenle seçimin 25 gün öne çekilmesini istediği konuşuluyor.


Cumhurbaşkanı'na seçime götürme yetkisi veren 45 günlük süre, 23 Ağustos pazartesi günü sona erecek. Anayasada, "Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra yine kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması hallerinde de Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir" hükmü yer alıyor.


 Erdoğan, bugün yaptığı açıklama ile seçimlerin yenilenmesi kararını vereceği ile seçim tarihinin de 1 Kasım olarak belirleneceğinin sinyalini verdi. Böylece seçim tarihi yaklaşık 25 gün öne çekilmiş olacak. Peki neden 1 Kasım?


 DÜNYA LİDERLERİ ANTALYA'YA GELİYOR


 Ankara kulislerinde, Erdoğan'ın seçimlerin Kasım ayının başında yapılması konusundaki hassasiyetinin Antalya'da 15 - 16 Kasım tarihlerinde yapılacak G20 zirvesinden kaynaklandığı yorumları yapılıyor. Dünyanın sayılı zirvelerinden biri olan G20 zirvesi ilk kez Türkiye'de yapılacak. Zirve nedeniyle aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron'un da bulunduğu dünyanın büyük güçlerinin başındaki isimler Antalya'ya gelecek.


 G20, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşuyor. Bu ülkeler şöyle: Türkiye, İngiltere, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, ABD ve Avrupa Birliği Komisyonu.


 ZİRVEDE TÜRKİYE'Yİ BAŞBAKAN TEMSİL EDİYORDU


 2008 yılından bugüne kadar 9 G20 zirvesinin yapıldığı kentler şöyle:


Washington, Londara, Pittsburg, Toronto, Seul, Cannes, Los Cabos, ST Petersburg ve Bribane.


 Bugüne kadar 8 zirveye Türkiye'yi temsilen Başbakan sıfatıyla Erdoğan katıldı. 2014 yılında Birsbane'deki toplantıya ise Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiği için Türkiye'yi temsilen Başbakan Ahmet Davutoğlu gitti.


 AĞIR YÜK ZİRVENİN ŞERPASI AYŞE SİNİRLİOĞLU'NUN ÜZERİNDE


 2015 yılı G20 Zirvesi, 15 - 16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak. Toplantı yeri olarak Belek bölgesi seçildi. Zirve alt toplantılarla birlikte toplam 46 otelde yapılacak. G20 Zirvesi için hazırlakları yürüten ekibin başında ise Şerpa olarak Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu yer alıyor. Sadece ABD'den bin kişilik bir heyetin geleceği düşünüldüğünde zirve her ülkenin altından kalkamayacağı çok yönlü bir organizasyon becerisini gerektiriyor.


 Eğer yenilenen seçim Kasım ayı sonu veya Aralık ayı içinde yapılsaydı Türkiye, çok önemli uluslararası bir zirveye seçim kampanyalarının yoğun olduğu bir dönemde ev sahipliği yapmış olacaktı. G20 zirvesi, seçim 1 kasım'da yapılırsa seçim sonuçlarının belli olduğu bir ortamda yapılacak. Zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil edecek.


G20'de Türkiye, daha önce başbakanlar tarafından temsil edilmişti.


Kulislerde; "Erdoğan; Obama, Putin, Merkel gibi liderlerle birarada olacağı toplantıda seçimin ardından yer almak istedi" yorumları yapılıyor.

Milliyet