İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sarıkurt, hayırsever Türkiye halkının bağışlarını, muhtaç ve mağdur insanlara ulaştırdıklarını belirterek, "Libya üzerinden Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan göçmenlerle iç çatışmadan dolayı evlerini terk eden bin 700 aileye gıda yardımı yaptık" dedi.
İHH, iç çatışmaların devam ettiği Libya'ya insani yardım ulaştırmayı sürdürüyor. Türk halkının bağışlarını bölgeye ulaştıran İHH, Bingazi ve Derne'den kaçan sığınmacılarla, Avrupa ülkelerine gitmek için tehlikeli yolculuğa çıkan kaçak göçmenlere, yardım kolileri dağıttı. İHH Yönetim Kurulu Üyesi Sarıkurt, Libya'da iç çatışmalar nedeniyle özellikle Bingazi'den birçok ailenin sığınmacı konumuna düştüğünü vurguladı.
"Yaşanan kriz nedeniyle Libya'da çok mağdur oluştu" diyen Sarıkurt, şunları kaydetti:
"Çatışmalar sebebiyle evlerini terk ederek sığınmacı durumuna düşen çok insan var. Biz her ay olmasa da en geç iki ayda bir Libya'ya geliyoruz. Bu sefer, çatışmaların sürdüğü batı ve güneybatı illerinden kaçıp şehir içinde kiraladıkları evlerde kalanlarla kamplarda yaşam mücadelesi veren insanlara, hayırsever Türkiye halkının yardımlarını teslim ettik."