Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, Esed ve Rus güçlerinin Türkmen köylerine yönelik saldırılarına ilişkin, "Köylerde evlerin yanı sıra okullar, su depoları, camiler, trafolar, yerle bir oldu hatta son günlerde köprüler kasıtlı vuruluyor" dedi. Vezir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusların Suriye'de saldırılara başladığı tarihten itibaren en fazla saldırıya maruz kalan noktalardan birinin Lazkiye kırsalı olduğunu söyledi.

Türkmendağı ve Cebel Ekrad'ın yoğun şekilde vurulduğunu belirten Vezir, "Belki de 4 yılda yapılan saldırının daha fazlası, son 2 ayda yapıldı ve sadece mevziler değil, köyler, siviller de hedef alınıyor. Türkmen köyleri, misket bombası dahil, hava, kara ve denizden bir tonluk füzelerle bombalanıyor" diye konuştu.

ALTYAPILAR YOK OLDU
Saldırılar nedeniyle Türkmendağı ve Cebel Ekrad'dan binlerce kişinin göç etmek zorunda kaldığını anımsatan Vezir, göçenlerin Türkiye sınırı yakınlarındaki güvenli noktalara sığındığını vurguladı.

Göçün her gün devam ettiğine dikkati çeken Vezir, şunları kaydetti: "Köylerde evlerin yanı sıra okullar, su depoları, camiler, trafolar yerle bir oldu hatta son günlerde köprüler kasıtlı vuruluyor. Hasar çok büyük. Türkmenler evlerine dönmek isteseler de artık evleri yok. '11 köy haritadan silindi' diyebiliriz. Dev kayaların, ağaçların yani doğanın bile dayanamadığı bu saldırılarda Türkmen köyleri altyapılarıyla yok ediliyor." Vezir, Esed rejiminin 40 yıldır Türkmen köyleri üzerinde çeşitli oyunlar oynadığını, baskı kurduğunu anlattı.

TÜRKMEN KÖYLERİ HER ZAMAN HEDEFTİ
Vezir, "Esed rejimi, Türkmen köylerinin isimlerini bir bir değiştiriyordu. Bu, son günlere kadar devam etti. Türkmenlere tarihleri unutturulmaya çalışıldı. Esed'in, 40 yıl boyunca Türkmen köylerini silmeye yönelik attığı adımları, bugün Rusya yaptığı yok edici bombardımanla devam ettiriyor" ifadelerini kullandı.

Ahmed Vezir, Rusya ve Esed'in, 1 Ocak'ta yapılması planlanan ateşkese eli güçlü ve bol toprakla girmeye çalıştığını, bunun için Lazkiye kırsalını almak istediğini sözlerine ekledi.