Güvenlik güçleri, kentte düzenledikleri operasyon kapsamında teröristlerce kullanıldığı tespit edilen iki evde arama yaptı. Aramalarda çok sayıda silah ve mühimmat bulundu.

Siirt Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesine getirilen silah ve mühimmatı inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

"Huzur isteyen halkımız örgüte büyük bir darbe vurmuştur"

Tutulmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede terörle mücadelenin uzun süredir devam ettiğini hatırlattı.

Çözüm Süreci'nde her alanda ilerleme kaydedilirken terör örgütünün eylemlerine yeniden başlayarak bölge halkını huzursuz ettiğini belirten Tutulmaz, vatandaşların terörle mücadele konusunda güvenlik güçlerine verdiği desteğe dikkati çekti. Halkın huzur istediğini ifade eden Tutulmaz, "Dün operasyonlar devam ederken 155 ve 156 numaralarına yapılan aramalara güvenlik güçlerimiz yetişemediler, her evden bir istihbari bilgi gelmeye başladı. Kaçan teröristlere halkımız kapılarını açmadı. Nihai olarak barış ve huzur isteyen halkımız, terör örgütüne büyük bir darbe vurmuştur" diye konuştu.

Siirt halkına teşekkür eden ve devlete güvenlerinin devam etmesini isteyen Tutulmaz, vatandaşların huzuru için gece gündüz çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Ele geçirilen silah ve mühimmatlar

"Cephanelik" gibi kullanılan iki evde bulunan silah ve mühimmatlar şöyle:

"4 roketatar, 35 anti tank roket başlığı, 13 anti personel roket başlığı, 5 el bombası, 21 kalaşnikof tüfek, 51 kalaşnikof şarjörü, 4 bin 568 kalaşnikof fişeği, 5 el telsizi, bir dual band özellikli telsiz, 36 roketatar sevk motoru, 3 bixi ağır makineli silah, 828 bixi fişeği, 8 bixi zırh delici mermisi, bir M16 uzun namlulu silah, 3 adet M16 silah şarjörü, 302 adet M16 silah fişeği, bir masa telsizi, 12 bomba ateşleme alıcısı, bir zamanlayıcı, iki tetikleme ayar kumandası, 480 av fişeği, bir tabanca, 29 tabanca fişeği, bir dürbün ve silahlar ait çok sayıda ekipman ve ilk yardım malzemeleri ile örgütsel doküman ve dijital malzeme."

Söz konusu evlerin dışında, bölgede ayrıca 7 kalaşnikof silah da ele geçirildi.

Siirt'te dün düzenlenen operasyonda polis memuru Yalçın Yamaner şehit olmuş, PKK'lı 7 terörist etkisiz hale getirilmişti. DBP'li belediye meclis üyesi M.A. ve H.A. ile A.D, "terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak" suçundan gözaltına alınmıştı. Bu kişiler, operasyon bölgesinden kaçarken yakalanmıştı.