Kuzey Irak'taki Mesut Barzani'nin kontrolündeki ‘Barzan' bölgesinde televizyon ve internet yayını yapan Rudaw'ın haberine göre, Türkiye sınırı veya yakınındaki Haseke ve Halep çevresinde birçok bölgenin terör örgütü PYD'nin silahlı kolu YPG'nin eline geçmesi, kantonların birleşmesini kolaylaştırdı. Bu gelişmelerin, Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde  federal bir yapı ilanı olasılığını güçlendirdiği belirtildi. Başında Salih Müslim'in bulunduğu PYD öncülüğündeki TEV-DEM'in uzun süre, federal sistem ilanına mesafeli durduğu belirtilirken, son dönemlerde söylem değişikliğine gittiğine dikkat çekildi. TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Halil'in, 12 Şubat'ta Amude kentinde düzenlenen toplantıda, federal bir Suriye için hazırlık yaptıklarını söylediği hatırlatıldı.
 
Suriye'nin Kürt bölgesinde yazar- siyasetçi Ahmed Kasım, Suriye'nin bugünkü durumunun çatışmaların başladığı ilk dönemden farklı olduğunu anlatırken, "YPG, DAEŞ'le savaşta koalisyonun önemli bir müttefiki haline geldi. Bu bile, Kürtler'in haklarına kavuşması için yeterlidir" dedi.
 
3 KANTON
 
Suriye'de iç çatışmaların başlamasından sonra Kürtler'in yoğun olduğu ‘Rojava' olarak bilinen bölgede PYD'nin DAEŞ'le silahlı mücadeleye giren  silahlı kolu YPG'nin ele geçirdikten sonra ilan ettiği ‘Cızire' ile ‘Kobani' kantonları birleşirken Efrin Kantonu'nun diğer iki bölgeye bağlanmasının önünde DAEŞ engeli bulunduğuna dikkat çekildi. 
 
BM'YE 8 AY ÖNCE İLETİLMİŞ
 
Al Jazeera televizyonuna konuşan ENKS Başkanı İbrahim Bıro, federal sistem istediklerini 8 ay önce Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya ilettiklerini söyledi. Bıro'nun "Federalizm herkesin yerini bulması açısından etkili olacaktı. Bu Suriye'nin birliğini garantidir" dediği aktarıldı. PYD'li Aldar Halil de Al Jazeera'ye verdiği demeçte federalizmin Suriye'nin bölünmesini engelleyeceğini öne sürdü.
 
Rudaw, iddiaların gerçekleşmesi halinde Suriye'nin 3 parçaya bölünebileceğini bildirdi. Buna göre; Lazkiye ve çevresini oluşturan Nusayriler, ülkenin kuzeyindeki Rojava'da Kürtler ve ülkenin kalan kısmında ise Sünni Araplar statü elde etmiş olacak.

Kaynak: İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)