Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, terörle mücadele kapsamında yapılan temizleme harekatında "ara verme", "pazarlık yapma" gibi mevzuların kesinlikle söz konusu olamayacağını söyledi.

Elvan, TGRT Haber kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"DOĞRU BİLDİĞİMİZİ YAPTIK, BİRİLERİNİN YÖNLENDİRMELERİYLE KARAR VERMEDİK"
AK Parti olarak ülkenin yararına kararlar verdiklerini ve bunları uygulamaya koyduklarını ifade eden Elvan, "Biz gerçekten birilerinin talimatıyla, yönlendirmelerle karar vermedik. Bu ülke için doğru olarak gördüğümüz ne varsa, doğru bildiğimizi yaptık ve uygulamaya koyduk. Halkımız için doğru olan neyse, onu yaptık. Milletin iktidarı olma yönünde inanılmaz bir çaba sarf ettik. Parti olarak en temel ilkelerimizden biri buydu" diye konuştu.

Ana muhalefet partisinin özellikle bazı konularda kendilerine karşı tavır aldığını belirten Elvan, "Geçmiş dönemlerde Kürt kökenli vatandaşların bazı haklardan mahrum olduğunu ifade ettiğimizde bize destek vermediler ama reformalarımızı kim ne derse desin yapacağız dedik ve yaptık" ifadesini kullandı.

Parti olarak iktidara geldikten bugüne kadar istikrarlı bir şekilde ülkenin önünü açacak ne kadar düzenleme varsa, bunları hayata geçirmeye çalıştıklarını anlatan Elvan, bu kapsamda önemli ölçüde düzenlemenin hayata geçirildiğini söyledi.

"KONUŞMAKTAN BAŞKA İŞ YAPMIYORLAR"
Elvan, Türkiye'nin ekonomik açıdan "inanılmaz" bir performans sergilediğine dikkati çekerek, "Dünyada yaşanan krizlere rağmen Türkiye'de bu sıkıntıların yaşanmaması birilerini rahatsız etti. Gezi hadisesi, arkadan paralel devlet yapılanması, daha sonra terör örgütünün bir takım saldırıları bizim önümüzü kesmeye çalışan faaliyetler olarak ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin çeşitli konularda bir çok badire atlattığını anımsatan Elvan, "(Ülke) 2015'te yüzde 4'lük büyüme performansı gösteriyorsa, halen bütçe fazla veriyorsa, cari açık düşüyorsa bu inanılmaz bir başarı demektir. Bu ülkeyi yönetmek kolay değil. Muhalefet konuşur... Konuşmaktan başka bir iş üretmiyorlar zaten" dedi.

"HİÇ İSTİKAMETİMİZİ BOZMADIK"
Türkiye'nin NATO için vazgeçilemez bir ülke olduğunu söyleyen Elvan, "Buna rağmen Suriye konusunda Rusya ile ABD'nin birtakım işbirliğine girdiğini görüyorsunuz ama biz istikametimizi hiç bozmadık. Bu istikamette yürümeye de devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"ARA VERME, PAZARLIK YAPMA YOK"
"Bölücü terör örgütünün çocukları, bebekleri ve kadınları ayırt etmeden katlettiğine dikkati çeken Elvan, "Bunlardan farklı bir şey bekleyemezsiniz zaten ama bunların arkasında olanlara karşı da mücadelemiz sürecek. O silahlar nerelerden geliyor? Bunların finansal desteği nasıl sağlanıyor? Bunlar önemli meseleler. Uluslararası arenada Türkiye, mücadelesine devam edecek. Terörle mücadelede kararlığımız sürecek" diye konuştu.

Elvan, terörle mücadele kapsamında yapılan temizleme harekatında "ara verme", "pazarlık yapma" gibi bir mevzunun kesinlikle söz konusu olamayacağını belirterek, "Bu konuda vatandaşlarımızın kaygısı olmasın. Bu temizlik harekatından en çok memnun olanlar, oradaki bölge halkı. O halka o kadar çok baskı yapmışlar ki.." ifadesini kullandı.

PYD ile PKK arasında herhangi bir farkın bulunmadığını belirten Elvan, bu süreçte emniyet, silahlı kuvvetler ve Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarının fedakarca çalıştığını kaydetti.

"HAİN GİRİŞİMLER ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ENGELLENDİ"
Terörle mücadeleye ilişkin yoğun denetimlerin gerçekleştirildiğini ancak terör faaliyetlerinin tamamen önlemediğine değinen Elvan, bu konudaki hain girişimlerin önemli ölçüde engellendiğini, önlem alınmaya devam edileceğini belirtti.

Bir yandan terörle mücadele ederken, bir yandan da reformları hızla hayata geçirdiklerini belirten Elvan, "Meclise sevk edeceğimiz paketle birlikte, reformların yüzde 55'i, vaatlerimizin ise yüzde 98'ini gerçekleştirmiş olacağız. Önümüzdeki hafta pazartesi itibariyle vaatlerimizin yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş olacağız. Reformlarımıza yönelik olarak ise bu oranı da önümüzdeki hafta vermiş olacağız inşallah" diye konuştu.

Elvan, 25 yaşın altındaki gençlerin Genel Sağlık Sigorta (GSS) prim borçalarının silinmesi, 65 yaş aylığındaki kesintiler, stajyer öğrencilere ücret verilmesi, çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınması, trafik sigortaları ödemeleri gibi konularda da düzenleme yapacaklarını söyledi.AB üyesi ülkeler ile vizelerin kaldırılması sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Elvan, bugüne kadar konuya yönelik bazı çalışmalar yaptıklarını ve önümüzdeki dönemde yasal düzenleme yapmaya devam edeceklerini söyledi.