Terör örgütü PKK mensuplarının saldırısı sonucu zarar gören Diyarbakır'ın Sur ilçesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün gerçekleştirdiği ziyaretle daha da canlandı.

Terör örgütü PKK mensuplarının kazdığı çukurlar, kurduğu barikatlar ve tuzakladığı el yapımı patlayıcılar nedeniyle zor günler geçiren Sur halkı ve esnafı, dün Başbakan Davutoğlu'nun yaptığı ziyaretle moral buldu.

Terör saldırıları sonucu özellikle Gazi Caddesi'nde yaşanan durgunluk, birçok insanın alışveriş ve tarihi mekanları görmek için yaptığı ziyaretle hareketlendi.
Vatandaş, Başbakan Davutoğlu'nun ziyaretinden memnuniyetini dile getirdi

Güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik operasyonunun ardından huzur ve güven ortamının tesis edildiği Sur'daki esnaf ve vatandaşlar, Davutoğlu'nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vatandaşlardan Ahmed Mahsum Melikoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davutoğlu'nun gelişinin ardından Sur ilçesinin eski hareketliliğine kavuştuğunu söyledi.

Melikoğlu, "Başbakanımızın hemen olayların bitiminden sonra Sur'u ziyaret etmesi Diyarbakır halkını çok derinden etkiledi. Rabbim kendisinden razı olsun inşallah. Sur'un inşası için güzel müjdelerde bulundu. Bu da bizi çok mutlu etti." ifadelerini kullandı.

'Başbakanın gelişi bize buranın güvenli olduğunu gösterdi'

Başbakanın gelişinin Sur'un ne kadar güvenli bir yer olduğunu gösterdiğini anlatan Büyükpamukçu, şöyle konuştu:

"Sur'un inşası için mutlu edeci sözler sarf etti. Buraya gelişleriyle 'Korkmuyoruz, korkmayacağız' mesajını verdiler bize. Bu da Kürt halkını derinden duygulandıran bir mesajdı. Bizim beklediğimiz bir mesajdı, kendisini burada ağırlamaktan şeref duyduk. Allah inşallah tekrarını nasip etsin. Başbakanın gelişi bize buranın ne kadar güvenli olduğunu gösterdi. Burada artık rahatlıkla gezebiliyoruz. Başbakanının gelişinden sonra gördüğümüz kadarıyla vatandaşta bir rahatlık var."

'Başbakanımız ne söylüyorsa yerine geliyor'

Esnaf Çetin Kızılkaya da "Hükümetimiz ve Başbakanımız ne söylüyorsa yerine geliyor. Bize verilen sözlerin yerine getirilmesi bizi mutlu ediyor. İnsanlar Sur'a önem veriyor. Büyük alışveriş merkezleri yerine özellikle buraya alışveriş yapmaya gelen insanlar var. 'Sur olmazsa ben Diyarbakır'ı ne yapayım, Sur'da alışveriş yapmazsam buranın bir tadı yok' diyorlar" ifadelerini kullandı.