Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, "Şehirler hayat bulduğumuz, bize hayat veren mekanlar ve yerlerdir. Hangi şehirde doğduğumuz, nerede yaşadığımız, hayatımızın nasıl şekillendiği o coğrafyada bizi etkiler." dedi.

AK Parti Kadın Kolları'nın "7 Şehir, 7 Gönül, 7 Söz" programlarının ilki olan "Hacı Bayram-ı Veli Şehir İnsan İnşası, Nagehan Ol Şara Varmak" konulu panel, Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam'ın ev sahipliğinde Ankara Palas'ta gerçekleştirildi. Panelin moderatörlüğünü 24. ve 25. Dönem milletvekili Tülay Selamoğlu yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, panelde yaptığı konuşmada, İbn-i Haldun'un "Coğrafya kaderdir" sözüne atıfta bulunarak, doğulan ve yaşanılan coğrafyanın aynı zamanda kader örgüsünü de belirlediğini söyledi. Ramazanoğlu, "Şehirler hayat bulduğumuz, bize hayat veren mekanlar ve yerlerdir. Hangi şehirde doğduğumuz, nerede yaşadığımız, hayatımızın nasıl şekillendiği o coğrafyada bizi etkiler." diye konuştu.

"Gönülleri de sözün gücüyle ihya etmek niyetindeyiz"

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, partisinin 5. Kongresi'nde Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığının ihdas edildiğini anımsatarak, "Biz şunu düşünerek yola çıktık. Şehirleri konuşmadan önce şehirlere ruh veren büyükler var. Bu büyükleri yanımıza alarak şehirlerimizi konuşalım istedik ve bu şekilde yola çıktık." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'in başkentinin önemli mimari eserlerinden olan Ankara Palas'ta bugün "7 şehirden, 7 gönülden, 7 sözden bahsetmek üzere yola çıktıklarını" dile getiren Çam, "Modern zamanların öncelediği ve dayattığı imaj kavramına aldanmadığımızı gösteren bu tarihi mekanda şehri ve sözü yücelteceğiz inşallah. 'Görmedin mi Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir' ayetini düstur kabul ederek anne, babalarımıza, kardeşlerimize, evlatlarımıza, komşularımıza, tüm insanlığa sözün en güzelini söylemek istiyoruz. Bu nedenle şehrimizin manevi mimarlarının, toplumun tüm kesimiyle ama özellikle de yeni nesillerle buluşturmak için yola çıkıyoruz. İmar ettiğimiz şehirlerin yanı sıra gönülleri de sözün gücüyle ihya etmek niyetindeyiz" diye konuştu.