Gazetemizin kuruluşunun 47. yıl dönümü İhlas Holding VIP Salonunda düzenlenen etkinlikle de kutlandı. Törende konuşan gazetemizin sahibi ve İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören, sözlerine İhlas Holding kurucusu Enver Ören Ağabeyi yâd ederek başladı. Ören, Türkiye'de 1 milyonun üzerinde tiraja ulaşan ilk gazete unvanını elinde bulunduran Türkiye'nin yükselen çizgisine vurgu yaptı.Türkiye gazetesinin ülkeyi abone sistemiyle tanışmasının hikayesini de anlatan Mücahid Ören şunları söyledi:
"Bugün 22 Nisan... 1970 Hakikat gazetesinin kuruluşu...1972 Hakikat’in Türkiye gazetesine dönüşmesi... Ben de 1972 doğumluyum. Gazete ile yaşıtım. Bu kadar uzun, zorlu, Türkiye'nin inişli çıkışlı, karanlık, üzüntü verici günlerini bir arada yaşayan bir geçmiş var. Bir eser, müessisi ile anılır. Burası sadece Türkiye gazetesi olduğu için değil, müessisinden (kurucusundan) dolayı kıymetli. Enver Ağabeyler insanların sokakta yürüyemediği, ekonomik şartların iyi olmadığı günlerde cesaret ettiler. Her şeyi düşündüler. Prensiplerinden vazgeçmediler. Kararlılıkla ve değişmeden bugünlere getirdiler. Türkiye gazetesi, sahibi ve yayın çizgisi değişmeyen tek gazete.

Önümüzdeki günlerde daha farklı işlerde de olacağız. Ama bu müessesenin amiral gemisi Türkiye gazetesidir. Yazılı basın değişti. Elektronik alternatifleri çıktı. Bütün bunlar kâğıdı bitirecek denildi. Ancak Türkiye gazetesinin tirajı her gün artıyor. Okurumuzun adı sanı, adresi, cep telefonu belli ve kayıtlı. Bu sürekli artıyor. Her günümüz bugünden daha iyi olmak kaydıyla büyüyerek, gelişerek ilerleyeceğiz. Nice 22 Nisanları birlikte kutlayacağız."

İŞTE ETKİNLİKTEN FOTOĞRAFLAR:
TEBRİKLER

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetemizin yeni yaşını övgü dolu sözlerle kutladı. Türkiye gazetesinin millî ve demokratik duruşuna vurgu yapan Erdoğan, şunları söyledi: 
“Bugünkü sayısıyla 47. yaşını kutlayan Türkiye gazetesi, ülkemizin önemli basın-yayın organlarından biri olmasının yanında son yarım asırda yaşadığımız tarihî kırılma anlarının da yakın şahididir. Bu yönüyle Türkiye gazetesinin manşetleri ülkemizin demokrasi yolculuğunun bir izdüşümü ve hafızası gibidir. Gazete sadece önemli dönemlere tanıklık etmekle kalmamış, millî, yerli ve tavizsiz çizgisiyle demokrasimizin kök salmasına büyük katkı sağlamıştır. Türkiye gazetesi uzun yıllar ötekileştirilen, tahkir edilen ve kendi öz yurdunda parya muamelesi gören insanlarımızın sesi, soluğu olmuş, tüm baskılara rağmen hakkı ve hakikati haykırmaktan asla vazgeçmemiştir.
Türkiye gazetesinin prensiplerinden ve engin tecrübesinden aldığı güç ve ilhamla tarihî misyonuna yaraşır bir şekilde yoluna devam edeceğine inanıyorum. Bugüne kadar demokrasinin ve özgürlüklerin yanında saf tutan gazetenin; Türkiye’nin 2023 hedefleri, 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda yürüttüğü yeni istiklal ve istikbal mücadelesine desteğini artırarak sürdürmesini ümit ediyorum. Kuruluşunun 47. yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutlayan Türkiye gazetesinin yöneticilerini, muharrirlerini, muhabirlerini ve tüm çalışanlarını gönülden tebrik ediyorum. Merhum Enver Ören Beyefendi başta olmak üzere gazetenin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde emeği, alın teri ve katkısı olan herkesi hürmetle ve şükranla yâd ediyorum. İlk günkü heyecan, ruh ve azimle çalışmalarınızı devam ettirmenizi temenni ediyor, Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum.”

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU: 

Başbakan Ahmet Davutoğlu gönderdiği kutlama mesajında şunları söyledi;
“Sayın A. Mücahid Ören,                                                                                                                      
Başında bulunduğunuz Türkiye gazetesi, 46 yıldır basın hayatımızda müstesna bir yere sahip olarak yayın hayatını sürdürüyor. Rahmetli Enver Ören Beyefendi’nin mütevazı şartlarda temelini attığı gazeteniz sonraki yıllarda yüzbinlerin gönlünde taht kurarak adeta bir gazetecilik mektebi oldu. Sadece gazetecilikle değil kültür hayatımıza kazandırdığınız kitaplar, ansiklopediler ve birçok yayınla ülke sathında birçok evin raflarında unutulmaz eserlerin yerlerini almasını sağladınız. Türkiye gazetesi; basın dünyasında pek çok ilki gerçekleştirmiş bir gazete olarak kendi kulvarında adeta öncü rolü oynadı. Bu toprağın değerlerine bağlı, yerli duruşu ile yalan habere, sansasyona asla prim vermeden 46. yılını tamamladı. Türkiye gazetesinin kuruluş yıldönümünü şahsım ve hükümetim adına kutluyor, merhum Enver Ören’i bir kez daha rahmetle anarak, sizin şahsınızda yöneticileri, çalışan basın mensupları ve okuyucularıyla birlikte nice güzel, bereketli yıllar diliyorum.”

GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ:  

“Türk basınında önemli bir yere sahip olan Türkiye gazetesinin 47.kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Türk basınının  “Enver Abisi” Hakkın rahmetine kavuşan Enver Ören Bey’in 22 Nisan 1970 tarihinde bin bir zorlukla yayımlamaya başladığı Türkiye gazetesi devletin ve milletin yanında yer alan bir yayın politikası izleyerek, geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır.” 

TBMM BAŞKANVEKİLİ AYŞENUR BAHÇEKAPILI:

 “Ben uzun süredir iyi bir Türkiye gazetesi okuruyum. Yayıncılığını ve haberciliğini takdir ettiğim bir gazete. Köşe yazarlarını da yakından takip ediyorum. Sayın Mücahid Ören’in nezdinde tüm Türkiye gazetesi ailesini kutluyorum.”

BAŞBAKAN YARDIMCISI LÜTFİ ELVAN:

Türkiye tarihinin güzel renklerinden

“Tercüman-ı Ahval’dan bu yana gazeteciliğimiz sürekli bir gelişim içinde olmuştur. Gazetecilik tarihinin güzel renklerinden biri de Türkiye gazetesi’dir. Türkiye gazetesi yirminci yüzyılı yirmi birinci yüzyıla bağlayan geçiş döneminin önemli mecralarından biridir. Adında Türkiye olan bir gazete Türkiye’nin gazetesidir. Ömrü uzun ve bereketli olsun.”

SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU:

Türk basınında saygın yere sahiptir

 “Kurulduğu günden bu yana değerlerinden ve basın meslek ilkelerinden taviz vermeden neredeyse yarım asrı geride bırakan Türkiye gazetesi, ilkeli duruşuyla Türk basınında saygın bir yere sahiptir. Merhum Enver Ören ve arkadaşlarının bundan 47 yıl önce yola çıktığı o kutlu yolculuğun, bugün aynı değer ve kabiliyette devam ediyor olması oldukça sevindiricidir. 

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: “Türkiye gazetesi, 47 yıldır üstlendiği sorumlu, nitelikli ve ilkeli yayıncılık anlayışıyla ve de aziz milletimizin değerlerine bağlılığıyla halkımızın takdirine mazhar olmuş, Anadolu’nun sesi, nefesi olarak, Türkiye’nin son 47 yılının kaydını tutmuştur. Bir rüzgara kapılıp gitmek yerine; ülkemizin rüzgarına güç, vizyonuna vizyon katmıştır..”

MEHMET ŞİMŞEK

“Türkiye Gazetesi 1970 yılında İhlas Holding çatısı altında merhum Enver Ören tarafından kurulmuş aynı zamanda Türk basın tarihinde bir ilki de gerçekleştirmiştir. Yayıncılık ilkesi gereği kitleleri merkezde buluşturma anlayışıyla habercilik yapmaya özen göstermiştir. Türkiye gazetesi ailesini bu mutlu günlerinde tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU:
“Türk basın hayatının önde gelen kurumlarından Türkiye gazetesinin kuruluşunun 47’nci yıldönümünü kutlarım. Doğru, dürüst, tarafsız habercilik anlayışı ile nice başarılı yıllar dilerim.”
EKONOMİ BAKANI MUSTAFA ELİTAŞ:
“Türkiye gazetesi kurulduğu günden bu yana güvenilir haberin adresi olmuştur, daha uzun seneler kamuoyunu aydınlatmaya devam etmesi yegane temennimizdir.”
KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ:
“Türkiye gazetesi de kuruluşundan bugüne kadar daha güzel hizmet verme gayretiyle, haberlerini okuyucusuna sağlıklı bir şekilde yansıtan bir basın kuruluşumuzdur.”
MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL:
“Merhum Enver Ören tarafından kurulan Türkiye gazetesi, yarım asra yakın zamandır ilkeli yayıncılık anlayışını sürdürmüştür. 47. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.”
AB BAKANI VOLKAN BOZKIR:
“Ülke menfaatlerini gözeten, güvenilir haberciliğe en çok ihtiyacımız olan bu dönemde Türkiye gazetesinin vakur çizgisinden sapmayan habercilik anlayışını sürdürmesini dilerim.”
BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK:
“İlk günden bu yana yapılan objektif ve hakkı savunmada dik duran, haberciliğiyle marka olan Türkiye gazetesinin tüm çalışanlarını ayrı ayrı tebrik ederim.”
ŞEHİRCİLİK BAKANI FATMA GÜLDEMET SARI:
“Türkiye gazetesi, yarım asra yaklaşan yayın hayatında başarılı çalışmaları ve kamuoyunu doğru bilgilendirmesi ile takdir toplamıştır. Tüm değerli mensuplarına başarılar diliyorum. “
AİLE BAKANI SEMA RAMAZANOĞLU:
“Ülkemizin en etkili gazetelerinden biri olan Türkiye gazetesinin başarılı çalışmalarını takdirle izlemekteyiz. Her kademedeki çalışanını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI FARUK ÇELİK:
“Ulusal basınımızın güzide kuruluşlarından biri olarak halkın sesini duyurmayı temel ilke edinen, Türkiye gazetesini; 47. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tebrik ediyorum.”
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MAHİR ÜNAL:
“Kuruluşuyla, yazılı basınımızda yeni bir sayfa açan Türkiye gazetesi; milletimizin yapısına uygun olan yayın anlayışıyla, Türkiye’nin son 47 yılına ışık tutmuş önemli bir yayın organıdır.”
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU:
“Doğru ve güvenilir haberciliğin adresi olmuş Türkiye gazetesi 47 yıldır halkımızın güvenini kazanarak basın camiasında önemli bir yer edinmiştir. En kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”  
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHDİ EKER:
“‘Huzur Veren Gazete’ sloganıyla, objektif habercilik anlayışıyla okuyucularının da desteğini alan Türkiye gazetesinin kuruluşundan bu yana, tüm emeği geçenlerini tebrik ederim.”   
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SELÇUK ÖZDAĞ:
“Türkiye gazetesi, milli ve manevi saikleri kendine önemli unsurlar sayarak yayın hayatına devam ederken, geçmişten günümüze demokrasiye ciddi katkılar sağlamıştır ve sağlamaya da devam etmektedir.” 
ANKARA B. BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK:
“İlk sayısını 22 Nisan 1970’te çıkararak, neredeyse yarım asrı geride bırakan, Türkiye’nin köklü ve güvenilir haber adresi Türkiye gazetesinin 47. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.”
TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU:
“Türkiye gazetesinin, ülkemizin ekonomik refahı ve sorunlarının çözümü amacıyla gösterdiğimiz çabalarda, bize verdiğiniz destek, TOBB olarak bizleri son derece mutlu etmektedir.”
HAK-İŞ BAŞKANI MAHMUT ARSLAN: 
 “Başta işçiler olmak üzere toplumun önemli bir kesimi tarafından takip edilen Türkiye gazetesinin sendikalara bundan sonra da hassasiyetle yer vereceğine yürekten inanıyorum.”
YARGIDA BİRLİK DERNEĞİ BAŞKANI BİROL KIRMAZ:
“Basınımızın köklü kurumlarından olan ve yayın hayatına başladığı günden beri istikrarlı çizgisini koruyan Türkiye gazetesini kuruluşunun sene-i devriyesi nedeniyle tebrik ederim.”
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Ahmet Göktürk İnan:
“Türkiye gazetesi, tarafsız, ilkeli ve kaliteli yayıncılık çizgisiyle, yazılı basınımızda çok önemli  bir yere sahiptir. Kuruluş yıldönümünüzü kutlar, saygılar sunarım.”
Basın Yayın ve Enformasyon İstanbul İl Müdürü Necmettin Altuntaş:
“Gazetenizin 47. yıl dönümü münasebetiyle, tüm Türkiye gazetesi çalışanlarını kutlar, başarılarınız devam etmesini dilerim.”