İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dün intihar saldırısının gerçekleştiği tarihi Ulucami çevresinde incelemelerde bulundu. İki Bakan daha sonra patlamada etkilenen esnafı ziyaret etti.

Bakan Ala, "Yeni bilgiler doğrultusunda başka gözaltılar olacak. Esnafımızın zararını yarın nakit olarak karşılayacağız" dedi. Bakan Müezzinoğlu ise "Yaralılarımız arasında hayati tehlikesi olan yok" ifadelerini kullandı.

İlk olarak Ulucami Batı girişi kısmındaki çeşmenin yanına gelen iki Bakan, patlama sonrasında zarar gören esnafı ziyaret etti. Geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Ala, zarar görenlerin yarın nakit olarak zararlarının karşılanacağını söyledi.

İki Bakan patlama sonrası yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret etti. Muradiye Devlet Hastanesi’ne gelen bakanlar yaralılarla konuştuktan sonra hastane yetkililerinden durumları hakkında bilgi aldı.

’YENİ GÖZALTILAR OLACAK’

Ak Parti Bursa milletvekili olan bakanlar Efkan Ala ile Mehmet Müezzinoğlu yaralıları ziyaret ettikten sonra hastane çıkışı açıklama yaptı. Bütün Türkiye ve Bursa’ya geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Ala, terörist saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliği ile ilgili çalışmaların ve soruşturmanın sürdüğünü söyledi. "O kişinin irtibatlı olduğu, kimin adına bu eylemi yaptığı, terör örgütüne ilişkin, son derece kanaatimizi kesin hale getirecek bilgilere, bulgulara ulaşıldı" diyen Bakan Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ama bütün prosedürü ile tamamlanmadan bunu açıklamayacağım. Tamamlanınca bilgileri ve bulgularıyla kamuoyuyla paylaşacağız. Şu ana kadar yardım yataklık yapan bu eylemin gerçekleştirilmesine yardım eden, onlarla irtibatlı olduğu 15 kişi gözaltına alındı. Bunların 5’i değişik illerden. Bundan sonra da ifadeler ve yeni bilgiler çerçevesinde başka gözaltılar da olabilir. Bunların detaylarını paylaşmayacağım, soruşturmanın selameti açısından. Türkiye, terörle ve terör ittifakları ile ciddi bir mücadele yürütmektedir. Bu kararlılık ve bu mücadele devam edecektir. Kimse, Türkiye’yi başka ülkelerle karıştırmasın. Dünyada da Avrupa Birliği’nde de yakın dönemde gördük. Bazı terörist saldırılar oldu. Türkiye’de gelişmiş ülkeler gibi terörist saldırılarla ilgili uluslararası işbirliğini de dikkate alarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu devam edecektir. Başka ülkelerdeki karışıklıklar kaotik ortam dünyayı da çeşitli sıkıntılara sokuyor. Bu kaotik ortamdan yararlanmak isteyerek Türkiye’ye yeniden saldırıların terör örgütlerine karşı Türkiye en iyi cevabı vermektedir. Bundan sonra da bu cevabı alacaktır. Vatandaşımızın buradaki metanetini, bizi teselli edercesine konuşmalarını, saygıyla selamlıyorum. Esnafımıza ziyarette bulunduk. Esnafımız memleketin birliği, bütünlüğü, devleti ve milleti ile tek yürek oldu. Onlar bizi teselli ettiler, bizim nasıl birlikte topyekun el birliği ile bu meselenin üzerine gittiğimizi gördüler."

Bursa’da patlamadan zarar gören esnafın kendilerinden bir talebinin olmadığını hatırlatan Bakan Ala, "Bursa’da esnafımız bizden herhangi bir şey talep etmedi. Hiçbir esnafımız bizden ’zararımız ziyanımız var’ diye talepte bulunmadı. Ama biz devlet olmanın gereği olarak, oradaki menfur saldırıdan dolayı esnafın zararını hemen karşılayacağız. Esnafımız bununla da ilgilenmedi. Yani o kadar metanet içerisindeler ki devlet- millet meselesi söz konusu olduğunda ’zararı ziyanın esamesi bile okunmaz’ dediler. Biz devlet olmanın gereği olarak, siyasi kararlılığımız ve bir kadirşinaslığın örneği olarak, kendilerine bütün zararlarını nakit olarak göndereceğiz yarın" diye konuştu.

’ONLARI KURDUKLARI BU HAİN ÇUKURLARA MUTLAKA GÖMECEĞİZ’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinolu hastane çıkışında yaptığı açıklamada, yaralılara acil şifalar dileyerek, "Yüreğimizi acıtacak kanatacak can kaybının olmaması dolayısıyla Bursa olarak bir vatandaşımızı kaybetmemiş olmanın bir taraftan da huzuru yaşıyorum" dedi.

Terör terörizm, nereden gelirse gelsin bugün Bursalıların gösterdiği bu milli duruşla birlik ve beraberlik içinde gösterdiği dirayeti, milletçe gösterdiğimiz sürece ülkemiz bu terörizmin de teröristlerin de üstesinden geleceğini kaydeden Bakan Müezzinoğlu, "Bu sabah itibarıyla sabah namazına koşan cemaatimize, sabahın erken saatlerinde dün sabahki gibi dükkanını açan esnafımıza ve o sokaklarda dün teröristlerin arzu ettiği psikilojik korkuya fırsat vermeyen insanımıza teşekkür ediyorum. Çünkü toplumsal ruh sağlığımız bu anlamda onların amacına ulaşmalarını engelleyecek en büyük gücümüzdür. Sosyal sağlığımızda toplumsal ruh sağlığımızı da bugün Bursa’da dimdik ve güçlü bir şekilde görmüş olmak. Türkiye Cumhuriyeti sağlık bakanı olarak beni ayrıca mutlu etmiştir. Bunların karşısında dimdik duracak ve onları kurdukları bu hain çukurlara mutlaka gömeceğiz" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Muradiye Devlet Hastanesi’ndeki 5 yaralıyı ziyaret ettiklerini ve ikisinin taburcu sürecine hazırlanacak durumda olduğunu, diğer üçünün de sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Çekirge Devlet Hastanesi’nde yatan 2, Yüksek İhtisas’taki bir hastayı da ziyaret edeceklerini kaydeden Bakan Müezzinoğlu, "Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler diğer üç hastamız da ciddi diyebileceğimiz herhangi bir sağlık sorunları yok. Tüm yaralılara acil şifalar dilerim" dedi.