AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, terör örgütü PKK'nın saldırılarına ilişkin, "Düşmanlığında bir adabı bir usulü vardır. Düşmanlık bu şekilde olmaz. İnsan tabiatına yakışmayan, asla bağdaşmayan katliam ve infazlarla karşı karşıyayız." dedi.

Miroğlu, AK Parti Mardin İl Başkanlığını ziyaret ederek, İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ve partililer ile görüştü.

Burada bir konuşma yapan Miroğlu, Türkiye'nin terör ve şiddet gündeminden hala uzaklaşamadığını belirterek, PKK'lı teröristlerin katlettiği vatandaşların yakınlarının üzüntüsünü paylaştığını ifade etti.

Midyat ilçesinde 2 korucu ile 1 askerin bomba yüklü araçla şehit edildiğini, Yeşilli ilçesinde ise bir muhtarın "Hunharca ve barbarca" katledildiğini vurgulayan Miroğlu, şöyle konuştu:

"Muhtarımız önce infaz edildi sonra aracıyla birlikte yakıldı. Bu kadar zalimleşme, bu kadar hunharca davranmak bu ülkenin, bu coğrafyanın geleneğine, geçmişine ve tarihine hiçbir şekilde yakışmıyor. Bu bize ait bir kültür değil, bu dışarıdan ülkemize empoze edilmiş bir kültürdür. Düşmanlığında bir adabı bir usulü vardır. Düşmanlık bu şekilde olmaz. İnsan tabiatına yakışmayan, asla bağdaşmayan katliam ve infazlarla karşı karşıyayız."

Ortadoğu'da çok büyük katliamların ve acıların yaşandığını anımsatan Miroğlu, PKK'lı teröristlerin Dürümlü'de yaptığı katliamın benzerini hiç görmediğini belirtti.

"HDP tarih ve siyaset önünde suçludur"

Özellikle gençlerin terör konusunda kandırıldığını ifade eden Miroğlu, şunları söyledi:

"Sadece Nusaybin'de 500 ile 600'e yakın örgüt militanı öldü. Bunun hesabını nasıl soracağız? Bunların yarısı Nusaybin nüfusuna kayıtlı çocuklar, orada doğup büyüdüler. Kim onları bu felakete sürükledi? Kim onları hendeklerin başında ölmeye davet etti? Evet, herkes Kandil'deki politikaları eleştiriyor ama ben HDP'yi de eleştirmek istiyorum. Çocukların ölümüne yol açan politikalara seyirci kalmakla tarih ve siyaset önünde suçludur."