Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde alkol nedeniyle yuvası dağılan ve 15 yıldan bu yana kimsesiz olarak sokakta yaşayan, bir dönem ilçenin en ünlü ressam ve tabelacılarından olan 67 yaşındaki Halit Karahalil ölü bulundu. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la annesinin portresini çizen Karahalil'in geride bıraktığı hayat hikayesi yürekleri burktu.

POLİS VE 112 ACİL SERVİSİ ARANDI

Geçen 22 Haziran'da saat 22.00 sıralarında Denizli-Aydın Karayolu'nun Nazilli İlçesi Yeni Sanayi Mahallesi kenarındaki elektrik trafosu altında bir kişinin hareketsiz yattığını fark eden Özgür Kalenderoğlu, durumu polis ve 112 Acil Servis'e bildirdi.

KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ

Sevk edilen sağlık ekipleri, üzerinden Halit Karahalil adına düzenlenmiş nüfus cüzdanı ile 230 lira para çıkan kişinin öldüğünü belirledi. Savcı ve hükümet tabibinin yaptığı ilk incelemede Karahalil'in 49 dereceyi bulan hava sıcaklığı nedeniyle kalp krizinden öldüğü tespit edildi. Karahalil'in cesedi Nazilli Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.

ÇOCUKLARI CENAZESİNİ TESLİM ALMADI

Karahalil'in, boşandığı eşi ile 2'si kız 3 çocuğunun bulunduğunu tespit eden polis, hastane morgunda bekletilen cenazeyi teslim etmek için aile bireylerine ulaştı. Ancak, çocukları, yıllardır babalarıyla konuşmadıkları icin cenazeyi teslim almak istemedi. Polis, bunun üzerine Karahalil'in başka ilçelerde yaşayan 3 kardeşinden Kuşadası'ndaki Erol Karahalil'e telefonla ulaşıp, durumu bildirdi.

3-5 YAKINI DIŞINDA KİMSE CENAZEYE GELMEDİ

Erol Karahalil, İzmir'de oturan ablası ile birlikte Nazilli'ye gelerek ağabeyinin cenazesini teslim aldı. Karahalil'in cenazesi hastanenin gasilhanesinde yıkandıktan Karaçay Mahallesi'ndeki Çarşı Camisi'ne getirildi. Üç beş yakını dışında kimsesi gelmeyince cenaze namazı cami cemaatinin de katılımıyla kılındı. Talisiz adamın cenazesi daha sonra sessizce Eğriboyun Mezralığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

HAYAT ÖYKÜSÜ YÜREKLERİ DAĞLADI

Kardeşleri ve çocukları olmasına rağmen yıllardan bu yana sokaklarda hayatta kalma savaşı veren ve oldukça sıcak bir haziran akşamında bir elektrik direği altında yaşamı son bulan 67 yaşındaki Karahalil'in ölümünün ardından ortaya çıkan hayat öyküsü yürekleri dağladı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN RESSAMLARDAN BİRİYDİ

Ailesi Yunanistan göçmeni olan Halit Karahalil, Sümerbank'ta çalışan babası tarafından 'meslek sahibi olsun' diye ilçenin tanınmış tabela ustasının yanına işe yerleştirildi. Resim yapma yeteneği sayesinde kısa zamanda işi öğrenen Karahalil 1975 yılında, 26 yaşındayken geldiği Aydın ve yöresinin o dönemlerde en çok tercih edilen tabela ve ressamlarından biri oldu.

ALKOL YÜZÜNDEN 23 YILLIK EVLİLİĞİ BİTTİ

O yıl evlenen Karahalil'in bir yıl sonra doğan ilk kızı 6 aylık olduğunda yakalandığı hastalık yüzünden öldü. Karahalil'in 18 yıl süren evliliği boyunca ikisi kız olmak üzere üç çocuğu daha oldu. Ressamın alkole olan düşkünlüğü nedeniyle 23 yıl önce evliliği bitince, yalnız yaşamaya başladı.

SOKAKLARDA YAŞAMAYA BAŞLADI

İlk zamanlar işyerinde yatıp kalkan ressam, dükkan kirasını da ödemekte zorlanınca Bağkur'dan emekli olup, işyerini kapatıktan sonra sokaklarda yaşamaya başladı.

ERDOĞAN'IN ANNESİYLE PORTRESİNİ ÇİZİP YOLLADI

Sokaklarda yaşamaya başlayan Ressam Karahalil, sipariş üzerine karakalem portreler çizip, satmaya başladı. Karahalil, dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında ölen annesi Tenzile Erdoğan'la birlikte çekilmiş fotoğrafı gazetelerde yayımlanınca, portrelerini çizip Başbakanlığa yolladı.