Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'deki Külliye'de esnaflarla iftar yemeğinde biraraya geldi. Yemek sonrası konuşan Erdoğan, İsraille yapılan anlaşmaya değindi. Bugüne kadar 3 şartımız vardı, bunlar da yerine getirildi" dedi.

"İSRAİL BAŞBAKANI, OBAMA'NIN YANINDA ÖZÜR DİLEDİ"

Erdoğan, "2010 yılında Mavi Marmara'nın basılıp 10 vatandaşımızın şehit edilmesi hadisesinin ardından İsrail ile sorunlu bir döneme girmiştik. İki ülke arasındaki ilişkileri düzeltmek için ABD başta olmak üzere hep girişimler oldu.

Ben en başından beri 3 şartın yerine gelmesi gerekir dedim. Bunun 1.'si, İsrail bu eyleminden dolayı Türkiye'den resmen özür dilemelidir demiştim. 2013 yılında ABD Başkanı sayın Obama şahitliğinde İsrail Başbakanı bu özrü şahsen bana ifade etti.

AİLELERE TAZMİNAT ÖDEME ŞARTI

2. şartımız tazminat ödenmesiydi. Daha önce tazminat davası prensipte açılmıştı. Kişi başına 2 milyon dolar hesaplarına İsrail tarafından yatırılacaktır.

ABLUKANIN KALDIRILMASI

3. şartımız Mavi Marmara şehitlerinin amacı olan, bu uğurda canlarını verdikleri Gazze'de yaşayan Filistinlilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi noktasında ablukanın kaldırılmasıydı. Ya dedik limana bir elektrik enerjisi verilen gemi yerleştirelim, veya orada Almanların işlettiği santral var oradan elektrik, ve bunun da bütün şebekelerini biz Türkiye oalrak yenileyeceğiz. Şimdi bu da kabul edildi. Su, maalesef sıkıntı. Gıda, sağlık, konut gibi temel ihtiyaçlara kadar her alanda Gazze'ye yardım ulaştırılabilecek. Bayram öncesi 14 tonluk gemiyle inşallah Mersin'den yola çıkmak suretiyle Gazze'ye ulaştıracağız.

"FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZ İKİNCİ BAYRAMI YAŞAYACAKLAR"

Biz bugüne kadar ne Filistinlilerin hak ve hukuna halel getirecek hiçbir şartı asla kabul etmedik, etmeyiz. Gazze'deki Filistinlilere nefes aldıracak adımları inşallah süratle atacağız. Cuma günü az önce söylediğim gemi yola çıkıyor. İnşallah bu yardımların Gazze'ye teslim edilmesiyle Filistinli kardeşlerimiz ikinci bir bayramı yaşayacaklar.

"EKONOMİK İLİŞKİLER DE GELİŞMEYE BAŞLAYACAK"

Türkiye ile İsrail arasında varılan anlaşmanın iki ülke ve Filistin için hayırlara vesile olmasını diliyorum, ekonomik ilişkiler de çok farklı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır. Sayın Obama başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum." dedi.