Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Irak'ta yaşanan bombalı saldırıların yol açtığı acıyı ve sıkıntıyı en iyi anlayabilecek ülke Türkiye'dir. DEAŞ denilen eli kanlı örgüt, kısa bir süre önce ülkemizde de 45 masum sivilin hayatını kaybetmesine yol açan bir terör eylemi gerçekleştirmiştir. Bu örgüt, İslamın adını ve Müslüman sıfatını kullanarak İslaa ve Müslümanlara savaş açmış bir örgüttür. İslam'a zarar veren bu örgüte karşı hep birlikte, güçlü bir mücadele yürütmeliyiz." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Irak'ın başkenti Bağdat'ta meydana gelen bombalı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında, "Dost ve kardeş Irak'ın başkenti Bağdat'ta meydana gelen bombalı saldırıları, ülkem ve milletim adına şiddetle kınıyorum. Saldırılarda hayatını kaybeden Iraklı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum." ifadesine yer veren Erdoğan, bu menfur hadisede hayatını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere tüm Irak halkına başsağlığı dileklerini ve samimi üzüntülerini iletti.

Her zaman olduğu gibi, bu acı günlerinde de Irak halkının yanında bulunduklarını ve kendilerine her türlü yardıma hazır olduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak, hangi kökenden, inançtan ve meşrepten olursa olsun tamamını bir bütün kabul ettiğimiz Irak halkının her bir ferdini kardeşimiz olarak görüyoruz. Iraklı kardeşlerimizin sevinçlerini sevincimiz, üzüntülerini üzüntümüz olarak görmemiz, ortak medeniyetimizin ve kadim tarihi geçmişimizin gereğidir. Irak'ta yaşanan bombalı saldırıların yol açtığı acıyı ve sıkıntıyı en iyi anlayabilecek ülke Türkiye'dir. DEAŞ denilen eli kanlı örgüt, kısa bir süre önce ülkemizde de 45 masum sivilin hayatını kaybetmesine yol açan bir terör eylemi gerçekleştirmiştir. Bu örgüt, İslamın adını ve Müslüman sıfatını kullanarak İslama ve Müslümanlara savaş açmış bir örgüttür. İslama zarar veren bu örgüte karşı hep birlikte, güçlü bir mücadele yürütmeliyiz. Bağdat saldırıları vesilesiyle tüm İslam dünyasını ve tüm insanlığı, bölgemizi ve dünyayı bu kan içici canavardan kurtarmak için işbirliği yapmaya davet ediyoruz. Terör örgütlerinin desteklenmesi, hiçbir gerekçeyle izah edilemez."

"Yarın kendileri hedef haline gelir"

Bugün terör örgütleri üzerinden kendi projelerini hayata geçirmeye çalışan ülkelerin, yarın kendilerinin terörün hedefi haline gelmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Erdoğan, "Bunun için biz, Batı ülkelerini, özellikle BM Güvenlik Konseyi üyeleri başta olmak üzere herkesi, terör örgütleri karşısında ilkeli bir tutum takınmaları konusunda ikaz ediyoruz." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Bağdat’taki terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa temenni ederek, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Başbakan Haydar el-İbadi nezdinde tüm Iraklılara başsağlığı diledi.