Irak merkezî hükûmeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’yle (IKBY) görüşmek için bir dizi ön şart sıraladı.

Reuters’a konuşan hükûmet sözcüsü, IKBY’nin öncelikle ülkenin birliğini kabul etmesi gerektiğini vurguladı. “Bölgedeki yerel yöneticiler federal hükûmet özellikle petrol ihracatı, güvenlik ve sınır koruma konularında hakimiyetini kabul etmeli” dedi. Bunların diyalog için ön şart olduğunun altını çizdi.

Gece yayımlanan açıklamada Erbil yönetimi havaalanları, sınırlar ve bankalarla ilgili konuları Bağdat'la görüşmek istediğini duyurmuştu. Açıklamada, "Bu toptan cezadan kaçınmak için, [Irak Başbakanı] Haydar İbadi'yi tekrar davet ediyoruz. Irak Anayasası çerçevesinde her türlü diyalog ve müzakereye hazırız" ifadesi kullanılmıştı.

Geçen ayki tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından, Bağdat yönetimi IKBY'yi izole etmeye çalışıyor. IKBY'deki dış uçuşları ve bölgedeki bankalara döviz satışını yasaklayan Irak merkezî yönetimi, Erbil'den sınır kapılarının kontrolünü de istedi.

Irak Merkezî Hükûmeti'nin yayınladığı ültimatom kapsamında sınır kapıları, petrol sahaları ve havalimanlarının devri öncelik taşıyor.