Yerel Seçim 30 Mart Seçmen kütüğü sorgulama ? Nerede oy kullanacağım.Seçmen listeleri 10 Ocak'ta askıya çıkmıştı. Seçmen kütüğü sorgulama ile kaydınızı kontrol edin. Oy verebilmek için bu şart. Seçmen kütüğü sorgulaması yaptınız mı? Yarın son gün. Kaydınız yoksa 30 Mart 2014 günü yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanamayacaksınız. 10 Ocak tarihinde askıya çıkan seçmen listeleri yarın kalkıyor. Bunun için son 24 saatiniz var. İNTERNETTEN BAKABİLİRSİNİZ Seçmen kütüğünüze muhtarlık askısından olduğu gibi internet sitesine girerek de bakabilirsiniz. Sitede TC kimlik numaranızı ve kimlik bilgilerini yazarak oy kullanmak için gerekli olan seçmen kaydınızın bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bütün mahalle ve köy muhtarlıklarında askıya çıkan listeler yarın saat 17.00'da indirilecek. İnternetten sorgulama yapmak için aşağıdaki SEÇMEN SORGULA linkine tıklayın! SEÇMEN KÜTÜĞÜNDE KAYDIM YOK Seçmen kütüğünde kaydınız yoksa ne yapmalısınız? Muhtarlıklarda askıya çıkan listelerde ya da internetten baktığınız seçmen kütüğü sorgulamada kaydınız yoksa veya bilgiler yanlışsa bağlı olduğunuz nüfus müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Nüfus müdürlüğüne adres beyanında bulunmanız seçmen kütüğü kaydınız için yeterli oluyor. BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ? Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.
NEREDE OY KULLANACAĞIM?TIKLA ÖĞREN
Nerede oy kullanacağınızı, 18 Şubat 2014 tarihinden sonra www.ysk.gov.tr internet sayfasındaki "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden öğrenebileceksiniz. Aynı şekilde sandık bilgilerinizi de bu tarihte görebileceksiniz.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ OKULLARININ OLDUĞU YERDE OY KULLANMAK İÇİN NE YAPMALI?
Seçmen niteliği taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oy kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduğunu belirten ve yurt müdürlüğünden ise o yurtta kaldığını belirten belgeyi almalıdır. Bu belgelerle yurdun bulunduğu bölgenin İlçe Nüfus Müdürlüğüne bizzat başvurması gerekmektedir. İlçe nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederek seçmen kütüğüne kayıt yaptırabilirler.
ASKERDEN TERHİS OLANLAR SEÇMENLİK KAYDINI NASIL YAPTIRIR?
Askerden terhis olanların bilgileri, normal şartlarda Yüksek Seçim Kurulu'nca ASAL' dan alınmakta ve oy kullanabilir hale getirilmektedir. Ancak seçim dönemine rastlayan terhislerde askıya yetişememekte ve silâhaltında gözükmektedir. Bu durumda olanlar, terhis belgesi ile birlikte yerleşim yeri itibariyle bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna başvurarak seçmenlik kaydını güncelleyebilirler.
SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI NE ZAMAN GÖNDERİLİYOR?
Genel seçimlerde, seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra ilçe seçim kurullarınca; her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini gösterir belge(seçmen bilgi kâğıdı) genellikle seçimlerden 21 gün önce gönderilmeye başlanır. Seçmen bilgi kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, YSK internet sayfasından "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden aynı bilgileri sorgulayarak öğrenebilir.
SEÇİM GÜNÜ DÜĞÜN-NİŞAN YAPABİLİR MİYİM? SEÇİM YASAKLARI NELER?
298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; "Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun,
*İspirtolu içki satılması,
*İçkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. *Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır.
*Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.
*Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz."
KİMLER OY KULLANAMAZ?
Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar;
1. Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),
2. Askeri öğrenciler,
3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar
YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL OY KULLANACAK?
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.
SEÇMEN KÜTÜĞÜ YURT DIŞI SORGULAMA
Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz kayıtlı olduğunuz yeri (kayıtlı olduğunuz dış temsilciliği) aşağıdaki linke tıklayarak sorgulayabilirsiniz;