"Alman devleti kendi Kürt kökenli yurttaşlarına duyduğu sorumluluk gereği Kürt sorununun demokratik çözümü için ön açıcı olmalı destek sunmalı" dedi.Köln'de düzenlenen "savaşa hayır" adı verilen mitinge katılan ve burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, Almanya'dan Türkiye'deki Çözüm Süreci konusunda beklentileri olduğunu söyledi.


"Alman devleti ve Alman toplumu bu konuda demokratik bir sorumluluk üstlenmeli" ifadesini kullanan Yüksekdağ, ülkede Kürt kökenli çok sayıda Alman vatandaşı bulunduğunu anımsattı. Çözüm Süreci'ne verdikleri öneme işaret eden Yüksekdağ, şöyle konuştu:


"Biz bu sorunu Türkiye toplumu ve bölge halklarıyla çözmek istiyoruz. Ama Alman devleti kendi Kürt kökenli Alman vatandaşı yurttaşlarına duyduğu sorumluluk gereği Kürt sorununun demokratik çözümü için ön açıcı olmalı destek sunmalı. Mesela hükümeti çözüm ve barış için masaya oturmaya davet etmeli.''


Türkiye'de seçimlerin ardından HDP'nin oy oranına ilişkin Yüksekdağ, "HDP'yi zayıflatarak HDP'ye terör uzantısı olma suçlaması getirerek olumlu ve demokratik imajımızı, başarı kazanan imajı aşağı çekmek ve kendi oylarını yükseltmek istiyorlardı. Bizim oylarımız düşmedi de yükselmedi de'' şeklinde konuştu. Çözüm Süreci'nde hükümetin tekrar eski noktaya dönmesini ve müzakereye başlamasını isteyen Yüksekdağ, şöyle devam etti:


''Müzakere başlar başlamaz İmralı zaten Kandil'e silah bırakma çağrısı yapacaktı. O noktaya geri dönmelidir siyasi iktidar. Seçim dönemine kurban edildi. Seçimlerde kazanmak için bölge barışını kurban Etiler. Batılı devletler hükümete bu tavırdan vazgeçirmek için demokratik telkinlerde bulunmalı."


Bölgede barışın tesis edilmesinin herkes için gerekli olduğunu dile getiren Yüksekdağ, ''Ortadoğu'da barış dünyada barış demektir. Türkiye'de barış dünyada barış demektir. Bölgede barış hepimiz için geçerli. Tüm dünya bu gerçeği bilerek barış için çaba göstermelidir'' ifadelerini kullandı.