Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Tiyatro Salonu'nda düzenlenen AK Parti Gaziantep İl Danışma Meclisi'ne katıldı. 1 Kasım'da yapılacak genel seçimlerin ülke için çok önemli bir seçim olduğunu kaydeden Bakan Mehmet Şimşek, seçim sonrasında ortaya bir hükümet çıkmazsa ülkenin zor şartlar altına gireceğini söyledi. 

Türkiye'nin her zamankinden daha fazla siyasi istikrara ihtiyaca olduğunu belirten Şimşek, şunları dedi:

“Dünyanın bütün gelişmekte olan ülkelerinde büyüme endişesi var, siyasi çalkantılar var, sorunları var. Gelişmiş ülkelerde çok ciddi yapısal sorunlar var. Küresel kriz üzerinden yıllar geçti. 7 yıldan fazla bir süre geçti, ama buna rağmen artçı şoklar devam ediyor. Şöyle bir ortamda Türkiye'nin her zamankinden daha fazla siyasi istikrara ihtiyacı var, güçlü hükümete ihtiyacı var, eğer 1 Kasım'da Türkiye siyasi istikrarı yakalamaz güçlü ve reformcu bir hükümetle yoluna devam edemezse, maalesef Türkiye kısır bir döngüye girme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu kısır döngü Türkiye'nin son 13 yılda elde ettiği kazanımlara büyük ölçekte tehdittir. Evet, Türkiye'de bakın bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen faizler yükseldi, ama halen yüzde 11 civarında. Ben 7 Haziran seçimleri öncesinde bir çok TV programlarında dedim ki, eğer Türkiye siyasi istikrarı kaybederse Türkiye koalisyonlara mahkum olursa ki o da kurulamadı, Türkiye 7 Haziran öncesini mumla arar dedim. Ve gördüğünüz gibi çok da farklı bir riskle karşı karşıya değiliz.”

1 KASIM'DA HÜKÜMET KURULAMAZSA BUGÜNLERİ MUMLA ARARIZ

1 Kasım genel seçimlerinde hükümet kurulamazsa Türkiye'de son günlerde yaşanan olayların daha da kötüsünün yaşanabileceğini belirten Şimşek, bugünleri mumla arama riskiyle karşı karşıya gelinebileceğini savundu.

AK Parti'nin genel seçimlere kapsamlı bir reforma paketiyle gideceğini kaydeden Şimşek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Maalesef hiç kimse bu ülkenin gelecek vizyonu, reform ihtiyacı üzerine bir kampanya yürütmedi. Birkaç marjinal konu üzerinden, belki de yerine getirilmesi imkansız vaatler üzerinden bir kampanya yürütüldü. Bugün gelinen noktada dediğim gibi hem Türkiye için hem dünyada gelişmekte olan ülkeler için tek çıkış yolu var reform. Ama şunu çok açık ve net olarak söyleyeyim. Eğer 1 Kasım'da da Türkiye uzun soluklu, güçlü reformcu bir hükümetle yoluna devam edemezse şu son bir iki ayda yaşadığımız süreç tekrarlar ve zayıf koalisyonlar dönemine 90'lı yıllara Türkiye girerse çok uzun bir süre kamu maliyesi, güçlü duruş devam edemez. Yani kamu maliyesi uzun bir süre siyasi belirsizlikleri geçici hükümetleri zayıf koalisyonları kaldıramaz. O da maalesef Türkiye için bütün kazanımların riske atılması demektir. Asla Türkiye ne ekonomi politikalarında ne de güvenlik politikalarında ne başka hiçbir konuda 90'lı yıllara dönmemelidir, dönmeyecektir. Çünkü biz, iş temel hak ve özgürlüklere gelince hiçbir tereddüdü olmayan bir siyasi hareketiz. Ama hiçbir demokrasi, hiçbir demokratik medeni bir ülke de eli silahlı eşkıyalara da izin vermez. Dolayısıyla bizim mücadelemiz çok açık ve nettir.”

Şimşek'in konuşmasının ardından Büyük Birlik Partisi'nden AK Parti'ye geçenlere rozetleri takıldı.