Milli Güvenlik Kurulu'nun yarın yapılacak kritik toplantısının ana gündem maddesi ''büyük süpürme operasyonu ve seçim güvenliği'' olacak. Güvenlik ve istihbarat birimlerinin hazırladığı raporların masaya yatırılacağı toplantıda, özellikle seçime kadar bölgede güvenliğin sağlanmasına dönük önlemler masaya yatırılacak. Ankara, Kandil ve çevresinde büyük darbe yiyen örgütün, şehirlerdeki eylemler için kırsalda depoladığı silahları da ''süpürme operasyonu'' ile temizleme planları yapıyor. Bu konu MGK'da en ufak detaylarına kadar tartışılacak. 
RAPORLAR MASADA 
Güvenlik ve istihbarat birimlerinin hazırladığı raporların değerlendirileceği toplantıda, özellikle seçime kadar bölgede güvenliğin sağlanmasına dönük önlemler masaya yatırılacak. Son dönemde Ankara'ya ulaşan istihbarat raporlarında ise, terör örgütünün yığınak yaptığı, stratejik öncelik olarak belirlediği ve sözde özerklik ilan ettiği ilçelerde sokak çatışması provası yaptığı, sivil halkın arasına saklandığı, sivil kayıplar üzerinden halkı kitlesel olarak sokağa dökmeye çabaladığı, güvenlik güçleri ile sivil halkın karşıya getirilmesi üzerinden çatışmaların yayılmasını hedeflediğine ilişkin net bilgiler yer alıyordu. Yarın gerçekleşecek toplantıda, örgütün bu kapsamdaki hedeflerini etkisiz hale getirmek için stratejiler geliştirilecek. 
DAEŞ VE PARALEL DE GÜNDEMDE
Toplantıda DAEŞ'e yönelik bundan sonra gerçekleştirilebilecek sınır ötesi operasyonlar masaya yatırılacak. Paralel yapıyla mücadele için bugüne kadar yapılan çalışmalar gözden geçirilerek, bundan sonra atılacak adımlar konuşulacak. 
SEÇİM GÜVENLİĞİ DE MASADA
Kritik MGK'nın ana gündem maddesi ''büyük süpürme operasyonu ve seçim güvenliği'' olacak. Terör örgütü PKK'nın iki genç polisi uyurken şehit etmesi üzerine başlayan operasyonlar sürüyor. Yarınki toplantı, 'Çözüm Süreci'nin buzdolabına kaldırılmasının ardından ''gerçekleşecek ilk toplantı'' özelliği taşıyor. Toplantıda terör örgütü PKK ile mücadelede yeni bir yol haritasının, güvenlik tedbirlerinin yeniden elden geçirilmesine ilişkin önemli kararlar alınması bekleniyor.
Bu kapsamda ''seçim güvenliği'' de üzerinde önemli kararlar alınacak bir başka konu olacak. 1 Kasım'daki seçimlerde örgütün saldırı gerçekleştirmesinin ve vatandaşı baskı altına almasının önlenmesi için ne gibi tedbirler alınabileceği tartışılacak.
Kaynak : Sabah