4 büyükşehir, 12 il ve 121 ilçede, bin 521 kişiye sorularak yapılan araştırmada, Kürt vatandaşların özerklik veya öz yönetim istemediği görülüyor. 

MAK Danışmanlık,'özerklik' araştırması gerçekleştirdi. Katılımcıların yüzde 44 ile 'özerklik istemiyoruz' derken yüzde 30'u da 'özerklik bölücülüktür' dedi.  Terör örgütü PKK ve HDP'nin başarısız olan 'özyönetim' girişimlerine, Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlardan da veto geldi. 

Bölgede yapılan araştırmada, bölge halkının yüzde 44'ü "Özerklik istemiyorum" derken, yüzde 30'u "Özerklik bölücülüktür" değerlendirmesini yaptı. Özyönetimin terörü bitireceğini inananların oranı sadece yüzde 6'da kaldı.   MAK Danışmanlık tarafından, 12-16 Eylül arasında, bölgedeki 16 il ve 121 ilçede yapılan araştırma 1.521 kişiyle telefonla görüşülerek yapıldı. 

Terör olaylarının gölgesinde, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van gibi büyükşehirlerin de olduğu kentlerdeki araştırmadan şu sonuçlar çıktı... Araştırmada, "Bölgede son dönemde sıkça ifade edilen 'özerklik' konusunda görüşünüz nedir?" sorusu yöneltildi. 

AK Parti tek başına gelir
1 Kasım seçimlerinden sonra nasıl bir hükümet oluşabileceği de sorulurken, en fazla yüzde 45'lik kesim "AK Parti tek başına hükümet olur" dedi.  Sonucun aynı çıkabileceğini ve koalisyon kurulacağını düşünenler yüzde 30 çıkarken, AK Partisiz koalisyon ihtimali görenler yüzde 15'te kaldı.