Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 1 Kasım Genel Seçimi sonucunda AK Parti'nin parlamentoda çoğunluğu elde etmesinin kısa vadede politik belirsizliği azalttığını belirtti.


Moody's tarafından yayımlanan açıklamada, ülkenin kredi kalitesinin; yeni kurulacak hükümetin düşük büyüme, yüksek enflasyon ve oynak sermaye hareketleri ile mücadele etmek için oluşturacağı ekonomik politika stratejisinin tasarımına bağlı olacağı ifade edildi. 


Parlamentoda çoğunluğun kazanılması politik belirsizliği azalttı
Açıklamada, "1 Kasım Genel Seçimi'nin ardından AK Parti'nin parlamentoda çoğunluğu kazanması kısa vadede politik belirsizliği azaltıyor" değerlendirmesine yer verildi.


Türkiye'nin bankacılık sektörünün görünümünün de değerlendirildiği açıklamada, “AK Parti'nin çoğunluğu elde etmesi politik belirsizliği azaltmış olsa da, Türkiye'deki bankalar gelişmekte olan ekonomilere ilişkin risk algısı ve artan jeopolitik risklerle karşı karşıya” ifadesini kullanıldı.


Yeni hükümetin ekonomik politika stratejisi kilit önemde 
Açıklamada, Türkiye'nin bankacılık sisteminin görünümü için yeni hükümetin ekonomik politika stratejisinin kilit önemde olacağı kaydedilerek, Türkiye'de tasarruf oranını ve ekonomik büyüme potansiyelini artıracak reformların uygulanmasının hassas yatırımcı güveninin artırılması ve TL'deki oynaklığın azaltılması için son derece önemli olduğu aktarıldı.


Moody's en son 7 Ağustos'ta Türkiye'nin kredi notu ve görünümünü güncellemediğini duyurarak art arda 4 değerlendirme tarihini pas geçmişti. Kuruluşun, 27 Ağustos tarihli raporunda ise erken genel seçim kararının kredi notu açısından negatif olduğu belirtilmişti.


Kuruluşun resmi takvimine göre, Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin bir sonraki değerlendirmesini 4 Aralık tarihinde yapması bekleniyor.