Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 1 Kasım'da gerçekleştirilen genel seçimden güçlü bir istikrar çıktığını belirterek, "İstikrar, bütün ülkeler için çok önemlidir. Ülkemizde yakalanan bu istikrar da tüm bölge coğrafyasını olumlu yönde etkileyecektir" diye konuştu.


Alaboyun, 8. Uluslararası Enerji Fuarı ve Konferansı kapsamında Türkiye'ye gelen Somali Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Mohamed Mukhtar İbrahim, Irak Elektrik Bakanı Kasım El Fahdavi, Sudan Petrol Bakanı Mohamed Zayed Awad ve Libya Petrol Bakanı Masallah Al-Zawie'yi makamında ayrı ayrı kabul etti.


Heyetler arasında yapılan görüşmelerde, enerji yatırımları, bu ülkelerdeki Türk firmalarının sorunları ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Söz konusu ülkelerin bakanları, Türk iş adamlarını ülkelerinde yatırım yapmaya davet etti.


1 Kasım'da gerçekleştirilen milletvekili genel seçim sonuçlarına değinen Alaboyun, "Genel seçimlerden güçlü bir istikrar çıkmıştır. İstikrar, bütün ülkeler için çok önemlidir. Bölge ülkelerinin sorunlarını da kendi içinde çözebileceğine inanıyorum, tarihi bağları ve yakın ilişkileri olan ülkeleriz. Türkiye olarak her zaman dostlarımızın yanındayız" ifadelerini kullandı.