Karabük'ün Yenice İlçesi'nde teşekkür ziyaretinde bulunan Mehmet Ali Şahin, partililerle düğün salonunda bir araya geldi. 1 Kasım seçimlerine değinen Şahin, "Siz onlara öyle bir cevap verdiniz ki öyle bir şamar attınız ki dünyanın her tarafından duyuldu, hatta Mısır'daki sağır sultan bile duydu. Seçimlerden önce partimizden bahsederken 'AKP' yazan bir takım medya kuruluşları pazartesiden itibaren 'AK Parti' diye yazmaya başladılar. Bu sizin iradenizin sonucudur, siz herkesi hizaya getiriyorsunuz oylarınızla, desteklerinizle, ferasetinizle. O nedenle gerçekten sizin bu samimiyetiniz karşısında saygıyla eğiliyorum."

YENİ ANAYASAYI YAPACAK ŞU ANDA SİYASAL GÜCÜMÜZ YOK

Yeni Anayasa'nın yeniden Türkiye'nin gündemine geldiğini, kendisinin de daha önceki dönem yeni anayasa yapmak üzere kurulmuş olan Uzlaşma Komisyonu'nda 25 ay çalıştığını hatırlatan Şahin,  şöyle devam etti:

"Ama orada yeni Anayasa'yı yapmaya muvaffak olamamıştık. İnşallah bu dönem yine bizim en önemli amaçlarımızdan bir tanesi yeni Anayasa'dır. Yeni Anayasa'yı yapacak şuanda sayısal gücümüz yok. Çünkü 330'un üzerinde milletvekilimiz olsaydı bu konuda başarılı olabilirdik. Ama diğer siyasi partilerin bu konuda yapacağı işbirliğine ihtiyacımız var. Bu konuda ki çalışmalar yürüyecek. Ama bakın yeni bir Anayasa'ya ne kadar şiddetle ihtiyacımız olduğunu bir misalle anlatmak istiyorum. Şu anda iş başında bir geçici hükümet var. Anayasa gereği Türkiye'de ilk kez kurulmuş bir geçici hükümet var. Çoğu bürokratlardan oluşan geçici hükümet. Anayasa diyor ki, 'geçici hükümetin görev süresi meclisin ilk kez yani 1 Kasım seçimlerinden sonra oluşan meclisin ilk toplantısının yapıldığı gün sona erer' diyor. Yani bu geçici hükümetin ömrü bizim 17 veya 18'inde meclis toplandığı an sona erecektir. Peki 1 Kasım seçimlerinden sonra da tek parti iktidara gelmeseydi yani siz AK Parti'yi tekrar tek başına iktidara getirmeseydiniz. 7 Haziran seçimleri sonucu olduğu gibi bir koalisyon mecburiyeti çıkmış olsaydı Türkiye hükümetsiz kalacaktı. Bu Anayasa'yı yapanlar bunu düşünmemişler. 'O gün sona erer' diyor, Anayasa diyor. Şimdi biri şöyle söyleyebilir; 'Cumhurbaşkanı, Sayın Ahmet Davutoğlu geçici hükümetin başbakanı istifasını sunduğunda yenisi kurulana kadar göreve devam ricasında bulunabilir.' Peki cumhurbaşkanının bu konudaki iradesi mi önemli, Anayasa'nın hükmümü önemli? Anayasa diyor ki 'Sona erer' ve dolayısıyla 7 Haziran tablosuna benzer bir sonuç ortaya çıksaydı şu an 17-18'inden sonra Türkiye hükümetsizdi. Koalisyonun kısa sürede kurulması da mümkün değildi. Bakın bu bile yeni bir Anayasa'nın bir an önce yapılmasını zorunlu kılıyor. Ama siz bütün bu oyunları da bozdunuz. O nedenle ilk yapacağımız işlerden biri yeni Anayasa'dır. Bu konuda inanıyorum ki hemen parti gurubumuz yemin töreninden sonra yeni hükümet kurulduktan sonra harekete geçecektir."

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN CİRİT ATTIĞI ÜLKE OLMAKTAN ÇIKARACAĞIZ

Şu anda terörle mücadelenin bütün şiddetiyle devam ettiğini, AK Parti olarak özellikle başta terör örgütü PKK olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelede sonuca ulaşacaklarını vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

"Terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke olmaktan bu ülkeyi, bu memleketi çıkaracağız.  Bunun için güvenlik güçlerimize, askerimize, polisimize gerçekten şükranlarımızı sunuyoruz. Şehitler veriyoruz ama o şehitlerimiz 'bu bayrak inmesin, bu vatan bölünmesin' diye şehit oluyorlar. Ama onların hakkını ödeyemeyiz. 100 gün içerisinde polis memurlarımızın ek gösterge rakamlarını yükselteceğiz ve emniyet hizmet tazminatını artıracağız ve 580 liraya yakın maaşlarında artış yapacağız. Bu asla onların hakkını ödemek için yeterli değil. Ama bu iyileştirmeleri onlara yapmak zorundayız. Er ve erbaşlarla ilgili askeri öğrencilerimizle ilgili de bir takım iyileştirmeler yapmayı programımıza aldık."