Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen 'Atatürk'ü Anma Töreni'nde yaptığı konuşmada, millete öncülük eden liderlerin tarihin izini sürdükçe geleceğe büyük miraslar bıraktığını belirterek, tarihin hızlı aktığı dönemde akıl ve yürekle öncülük edenlerin tarihte derin miraslar bıraktığını ve bu anlamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 5 önemli vasfıyla aslında yüzyıl önceki tarihi akışa derin izler bırakan neslin öncüsü ve temsilcisi olduğunu ifade etti. Birinci vasfın özgüven olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Eğer liderler kendileri özgüvene sahip değillerse zor dönemlerde ait oldukları toplumlara, milletlere, halklara özgüven aşılayamaz ve onları harekete geçiremezler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu anlamda hepimizin zihnine nakşedilen en önemli özgüven işareti, işgal orduların donanması İstanbul'a geldiğinde onlara doğru bakıp 'İşgal edilmiş bir ülkenin subayı olarak değil, kurulacak bir Cumhuriyetin tohumlarını atacak lideri olarak 'Geldikleri gibi gidecekler' demiş olmasıdır. Geldikleri gibi gittiler çünkü o gün işgal topraklarımızda söz konusuydu ama zihinlerimizde ve yüreklerimizde söz konusu değildi. Bu örnek dahi bize şunu gösterir, topraklar işgal edilebilir ama zihinlerde bu işgal psikolojik özgüven yenilgisine yol açmamışsa bütün o işgaller biter ama bazen ülkeler bağımsız görülse bile eğer zihinler işgal edilmişse bir millet özgüvenini yitirmişse belki de en büyük esareti yaşamaya başlar" ifadelerini kullandı.

TARİHİN ÖZNESİ YAPACAĞIZ

Yüzyıl önce modernitenin getirdiği şartlara intibak edemeyenlerin tarihi şartların altında ezildiğini anlatan Davutoğlu, "Bugün itibarıyla tarihin doğru okunması demek etrafımızdaki ateş çemberi içinde ve dünyadaki büyük ekonomik kriz ortamında, doğru bir şekilde tarihi okuyup Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve onun sahibi olan Aziz milletimizi tarihimizin öznesi haline getirmek demektir. Biz de buradan yeni bir seçimin sonrasında bütün milletimize seslenerek diyoruz ki tarihin akışını doğru okuyacağız, Türkiye Cumhuriyeti devletini bu akışın öznesi, öncüsü ve lideri kılacağız. Bizim için mesele sadece varoluş meselesi değil, aynı zamanda güç ve kudretle, izzetle yükselme vesilesidir" şeklinde konuştu.

Bugün için de bizim için en büyük güç kaynağımız özgüvenimizdir" diyen Davutoğlu, "Çok köklü bir tarihi gelenekten gelmiş devletin temsilcileri olarak, kararlı ve onurlu bir milletin fertleri olarak hepimizin olmazsa olmaz olarak görmesi gereken ilke özgüvendir. Özgüvenimizi kaybetmedikçe her türlü engeli aşabiliriz. Özgüvenimizi muhafaza ettikçe ülkemizin geleceğini parıltılı yıllarla aydınlatabilir. Bugün de bu ilkeden hareketle hepimizin koruması gereken, öğrencilerimizde gençlerimizde inşa etmemiz gereken en temel ilke özgüvendir" açıklamasında bulundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ikinci önemli vasfının 'sadece kendine duyduğu özgüven değil, aynı zamanda millete duyduğu özgüven' olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Bir lider çok üstün bir özgüvene sahip olabilir ama içinden çıktığı milletle bütünleşmemiş ve ona güven duymamışsa onu harekete geçiremez" dedi.

"KENDİMİZE GÜVENİYORUZ"

Başbakan Davuotğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Geçtiğimiz hafta 1 Kasım'da 'hakimiyet bila kaydü şart milletindir' diye kuralan bir Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılması neticesinde milletimizin duyduğu güvene mazhar olmak bakımından büyük bir onurla ağır bir sorumluluğu üstlenmenin bilinciyle huzurunuzdayım. Kendimize güveniyoruz, özgüvenimiz sağlamdır çünkü ait olduğumuz millete güveniyoruz. 1 Kasım seçimleri yüzde 85 katılımla aslında millet iradesinin ne yönde tecelli edeceği yönünde bugün tek doğrudan kaynağın ancak milletin kendisi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Buradan bize güven duyan milletimize, milletin güven duyduğu bir lider olarak Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat yıldönümünde bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Geçtiğmiz yıl, yine millet iradesine dayalı olarak doğrudan halkın seçtiği Cumhurbaşkanı olmak vasfıyla zati alinizde büyük geleneğe yeni boyutlar eklemenin ve milletimizin demokrasiyle taçlanmasının yönünde atılan önemli bir adımı bizzat temsil etmektesiniz."

"Dördüncü vasıf, özgüven duyabilirsiniz, milletinize güven duyabilirsiniz ama tarihin akışını doğru okuyamazsanız bu tarihi akışa yön veremezsiniz" diyen Davutoğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belki de en önemli vasıflarından birisi o dönem bir imparatorluk nesli olarak Cumhuriyet'in önünü açarken tarihin akışını doğru okumasındadır" ifadelerini kullandı.

Beşinci önemli vasfın, tarihi akış ile tarihi realite arasında doğru irtibat kurmak olduğunu belirten Davutoğlu, "Vizyonu geliştirip tarihi realiteden koparsanız bir müddet sonra o vizyon hayali bir ütopya haline gelir" dedi.

Davutoğlu, "Tek başına ve kendi milletimiz için adalet, tek başına ve kendi milletimiz kalkınma istemiyoruz bütün insanlar için ve gönül coğrafyamız için adalet, adalet, adalet diyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin bu hafta G-20 Zirvesi'ne evsahipliği yapacağını hatırlatan Davutoğlu, "G-20 zirvesiyle birlikte, eğer her sene bu törenlerde anmalarda muasır medeniyetlere aşma çabasından bahsediyor olsaydık, bunun gereğini yapmamış olsaydık, belki yine IMF kapılarında bekliyor olacaktık. Biz, muasır medeniyetleri aşma çabasının sadece sözde değil özde, gayrette ve millette hizmette olduğunu görüyor, muasır medeniyeti aşma yanında o medeniyete öncülük edecek ruhu ve bilinci de milletimizin derin irfanında hissediyoruz" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: "Ne mutlu bize ki hayatlarını bu milletin onuru için feda etmiş şehittlerimizin hatırasına saygılarının gereği olarak bütün bu zirvelere evsahipliği yapma imkanına kavuştuk ve ne mutlu bize ki gerçek güç kaynağımız olan milletin istiklalini ancak milletin azim ve kararlılığı kurtaracak denmişti Amasya tamiminde, biz diyoruz ki milletin istikbalini ancak ve ancak milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır. 1 Kasım'da milletimizin bize gösterdiği teveccüh, İstikbalimizin azim ve kararlılığının en büyük teminatıdır. Bu teveccühün gereğini yapma konusuda birkez daha irademizi ortaya koyar ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve bütün şehitlerimizi Rahmet ve minnetle anarım."