TBMM Genel Kurulu'nda 64. Hükümet Programı üzerinde CHP Grubu adına söz alan Kesici, bugün Diyarbakır'daki saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve şehit polis Ahmet Çiftaslan'a Allah'tan rahmet diledi.

"RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ DOĞRU BİR KARAR"
Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili hükümetin aldığı kararın doğru olduğunu belirten Kesici, şunları kaydetti:
"Bütün bu uluslararası hukuk çerçevesinde angajman kuralları ilan edilmiş, bütün dünyaya duyurulmuş, bunun icaplarının yapılıyor olduğu belli olmuş, daha önce çeşitli münasebetlerle ikazlar da yapılmıştır. Bunun son noktalarından bir tanesi uçağın düşürülmesidir, bu doğrudur. CHP Grubu adına da bunu böyle ifade ediyorum.
Hükümetimiz, bütün yetkililer, bu konuyla ilgili Batı basınındaki olumsuz havanın giderilmesi için normalden fazla çalışmalılar.
Biz yetiştirilirken, 'Boğaz dokuz boğumdur; sekiz kere yutkunacaksınız, bir kere konuşacaksınız' diye tembihlerlerdi. Bu, tam diplomasi için geçerli olması gereken bir durumdur. Ancak dışişleri yetkilileri, Başbakan, Cumhurbaşkanı, bakanlarımız, bunun tam tersini yapıyorlar; bir kere bile yutkunmadan, yutkunmayı akıllarına getirmeden konuşuyorlar. Bu iyi değildir."