Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, New York'ta BM Kalkınma Programı'nın (UNDP) 50. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine katıldı. Yılmaz, törenin BM Genel Kurulunda gerçekleşen açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 10-15 yılda kalkınma alanında önemli mesafeler kaydettiğini ifade etti.

Türkiye'nin UNDP ile de uzun süredir ortak projeler geliştirdiğini ve İstanbul'un UNDP'nin bölgesel merkezine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Yılmaz, UNDP'nin Suriye krizi konusunda da önemli rol oynadığına işaret etti.

Oturumun yöneticisi BBC programcısı Stephen Sackur'un "Suriye konusunda aldığınız uluslararası destekten memnun musunuz?" sorusu üzerine de Bakan Yılmaz, "Destekleri hiç yeterli görmüyoruz" diye konuştu.

"Uluslararası toplum bu külfeti paylaşmalı"

"Küresel olarak başkalarına yardım etmek aynı zamanda kendine yardım etmektir" diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Suriye krizinde sağlanan uluslararası yardımların seviyesi yeterli değil. Suriye'ye komşu ülkeler yükü omuzluyor. Uluslararası toplum, Suriye'ye komşu ülkelere yardım etmeli ve bu külfeti paylaşmalı. Birlikte çalışmadan bu sorunu çözemeyiz. Bu sorunlar zamanla diğer bölgelere de yayılır ve herkesi etkiler. Krizin tüm külfetini bölgedeki ülkelere bırakamayız."