Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bundan sonraki seçimlerde vatandaşların kimlik bilgilerini partilerle paylaşmayacağını söyledi.

Muş Valiliği'ni ziyaret eden Bozdağ, gazetecilerin kimlik bilgilerinin sızdırılması ile ilgili soruları üzerine şunları söyledi:

BUGÜNKÜ USUL VE YÖNTEM OLMAYACAK

"Adli soruşturma sonucunda ortaya çıkacak. YSK, seçim zamanı siyasi partilere seçmen isim ve listelerini vermektedir. YSK'nın bu listelerinden mi, partilere gittiten sonra mı başka ellere geçti? Yoksa YSK'dan mı bir şekilde ele geçirildi? Bunların tamamı ortaya çıkarılacak. Seçimlerin temel hükümleri hakkında bir kanun var. Bunlara yardımcı olan düzenlemeler var. Seçim ilgili düzenlemelerin tamamını tek bir kanun haline getirecek çalışmaları sürdürüyoruz. Bundan sonra YSK'nın paylaşacağı bilgilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz. Veri paylaşma ihtiyacı olacaksa da isim dışındaki verilerin tamamı gizlenebilir ve anonim hale getirilebilir. YSK bundan sonraki seçimlerde vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini herhangi bir siyasi parti ile bugünkü usül ve yöntemle paylaşmayacaktır.

BİZ CUMHURBAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZIN TALİMATLARINA UYGUN ÇALIŞIRIZ

Bozdağ konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Sayın Cumhurbaşkanımızın devletin başı sıfatıyla devletin organlarının uyumlu çalışmasıyla görevlidir. Sayın Başbakanımız yürütmenin, Bakanlar Kurulu'nun başı olması sebebiyle anayasaya sadakat çerçevesinde ülkeyi yönetmektir. Bizim görevimiz sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın Başbakanımızın talimatlarına uygun çalışmaktır. Kanunumuz, geleneklerimiz budur. Fitne çıkarmaya çalışıyor"  dedi.