AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve MKYK üyesi Mehdi Eker, 22 Mayıs'taki kongre süreci ve AK Parti'de başlayacak yeni dönemi Sabah'tan Hazal Ateş'e anlattı. Eker, AK Parti'nin Türkiye'de "umudun" adı olduğunu belirterek, "Vatandaşın, iş dünyasının beklediği yasalar çıkacak. Reformlar ve 2023 hedefleri için kararlı duruş sürecek" dedi. AK Parti'nin kurucu lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu gelecek vizyonunun arkasında durduğu mesajını veren Eker, "Başkanlık sistemi reformların uygulanmasını kolaylaştıracak" diye konuştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, Türkiye'nin tarihsel yürüyüşünü sürdürdüğünü belirterek, "AK Parti dava partisidir. Türkiye için tarihsel bir umut olan partimizde ayrıntılara takılmayız. Bir dönüşüm, reform paketi ortaya koyuldu, bundan dönüş yok" dedi.

REFORMLARA DEVAM...

Türkiye'nin mevcut sistemle sorunları köklü ve kalıcı şekilde çözemediğini vurgulayan Eker, "Türkiye'nin geleceğe güçlü bakabilmesi için yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. 22 Mayıs kongresi de bir yarış değil, bayrak değişimi olarak görülmeli. AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Tayyip Erdoğan'ın yoldaşıdır, ortaya koyduğu vizyonun arkasındadır" değerlendirmesini yaptı. Kongre sürecinde de AK Parti'nin kuruluş felsefesinde bulunan gelenekler ve teamüllerin etkili şekilde işletileceğini anlatan Eker, "Her zaman olduğu gibi istişare mekanizması sağlıklı şekilde işleyecektir. Parti yönetimi ile teşkilatları arasındaki ilişki her zaman büyük önem taşıyor. Bu süreç yasal çalışmaları engellemeyecek. Hükümetin ortaya koyduğu program, reformlar sürecek" dedi.

"BAŞKANLIK KOLAYLAŞTIRIR"

Başkanlık sisteminin yönetimi kolaylaştıracağını belirten Eker, "İddia edilenin aksine daha demokratik bir sistemin işleyicine katkı sağlayacaktır. Türkiye'de yönetim parlamenter ancak kendisi değil. Kuvvetler ayrımı tam uygulanır. Mevcut sistem karar almayı zorlaştırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin kurucu lideridir. Ortaya koyduğu vizyon hepimizin ortak düşüncesidir" yorumunu yaptı.