Eroğlu, Afyonkarahisar'da Şehit Yüzbaşı Erdinç Şatırer'in ailesini ziyaret etti.

Ziyaret sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, Doğu Karadeniz'de kuvvetli yağışlar olduğunu, vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Bazı bölgelerde de heyelan riski bulunduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti:

"Vatandaşlar dere kenarından uzak olmalı. Biz derelerin yüzde 90'nı ıslah ettik, ama hali hazırda çok aşırı yağışlar oldu. Ordu'da özellikle... Dün Ordu'daki başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz olmak üzere tüm yetkililerle görüştük. Bakanlığımızın, diğer bakanlıkların ekipleri orada. Burada yapılacak şey; dere yataklarının içine ev yapılmaması. Moloz, hafriyat toprağı dökülmemesi lazım. Yıkılan köprüler oldu. 'Onların hepsini yapacağız' diye söz verdik. Bizim yaptığımız, Karayollarının yaptığı köprülerde herhangi bir problem olmuyor. Geçmişte imece veya iptidai usulle yapılmış bazı köprüler yıkılıyor. Onların hepsini yeniden yapmaya karar verdik."

Tatil dönüşü trafiğe çıkanlara, dikkatli ve tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulunan Eroğlu, sürücülerden uykusuz yola çıkmamalarını, gerekirse yolda mola verip çay içmelerini, dinlenmelerini istedi.

"Kriterler mutlaka olacak"

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi çalışmalarıyla ilgili soru üzerine Bakan Eroğlu, "Tabi ki kriterler mutlaka olacak. Özellikle onlar incelenecek. Uygun olmayanlar vatandaş olamayacak." dedi.

Eroğlu, şunları kaydetti:

"Suriye'de yetişmiş çok insan vardı. Benim de orada çok dostlarım vardı. Su ve çevre konusunda uzman insanlar vardı. Avrupa maalesef bunları hemen kaptı. Yani Avrupa çok uyanık. Hiçbir konuya destek vermiyor. Seçilmiş akademisyen olsun, uzman olsun, bu insanları kabul etti. Netice itibarıyla bu da Avrupa'nın uyanıklığıdır. Şimdi 3 milyon Suriyeli kardeşlerimize biz bakıyoruz. Sözde yardım yapacaklardı. Yardım falan şu ana kadar gelmedi. Gelir diye düşünüyoruz. Şu anda yaklaşık 12-13 milyar lira doğrudan desteğimiz var, ama bu bereket... Avrupa'da böyle davrandıkları için büyüme sıfıra doğru gidiyor, ama Türkiye, onların duası ve bereketiyle dünyada ilk dörde giren bir büyüme oranına sahip. Cenabı Allah da onların bereketini veriyor."