ZİYNETİ KOCABIYIK

Yard. Doç. Dr. Emir Ruşen uykuya dalmakta sıkıntı çekenlere şu önerilerde bulundu:
l Yatak odasının gürültülü, çok eşyalı ve yatağın rahat olmaması uykuyu olumsuz etkiler. O nedenle odanızda fazla eşya bulundurmayın ve sadeleştirin.
l Yatak odasında sürekli TV izlemek uykunun kalitesini ve periyodunu bozar. 
l ‘Artık uyumak gerekiyor’ düşüncesiyle değil uyuyacak derecede yorgun olduğunuz zaman yatmaya gidin.
l Karanlıkta uyumaya çalışın.
l  Her gün yataktan aynı saatte kalkın.
l Yatakta gevşeme hareketleri uygulayın. Kaslarınızı gevşettiğinizin farkına varın. Hoşunuza giden bir yerde olduğunuzu hayal edin  ya da ılık bir banyo yapın. 
l Kısa süreli bile olsa, her gün sabah saatlerinde düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersizin dinlendirici bir uyku sağlar.
l Yatak odanızın ne çok sıcak ne de soğuk olmamasına dikkat edin. 
l Uyurken yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın.
l Ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutun. Gerekirse çorap ve/veya eldiven giyin. 
l Ses çıkaran saat ve cep telefonu gibi aletleri yanınıza almayın. 
l Gün içinde çok fazla çay, kola ve kahve içmeyin.
l Yatmadan birkaç saat önce yasemin çayı, ıhlamur içilip yanında birkaç hafif bisküvi alınabilir. Çünkü yatmadan önce aç olmak da uykuya dalışı olumsuz etkiler.
l Yatağın kalitesi, konforu çok önemlidir. Kişinin durumuna göre yatak ve yastık seçilmeli (sert veya yumuşak ama mutlaka konforu kişiye uygun olmalı).

GECE LAMBASI KULLANMAYIN

Uykuda bağışıklık sistemini düzenleyen, hücreleri onaran,  biyolojik ritmi ayarlayan melatonin  salgılanır.  Melatonin salgısı saat 21.00’de başlar, 02.00-04.00 arasında en yüksek düzeye ulaşır. Işığın melatonin üretimine engel olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu sebeple uzmanlar, yatak odasından gece lambasını çıkartmayı tavsiye etmektedirler.