Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD), son günlerde yaşanan A Milli Basketbol Takımı Antrenörü tartışmaları üzerine yazılı bir açıklama yayımlayarak, Ergin Ataman ve ekibine Avrupa Şampiyonası öncesi destek oldu. TÜBAD'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 
"Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak, son haftalarda gelişen olaylar karşısında hassasiyetimizi kamuoyu ile paylaşmak istedik. 
Türk antrenörleri 'Antrenör etiği davranışlarını hiçbir zaman kötüye kullanmaz' şiarını dernek olarak, böyle bilir ve kabul ederiz. 
Kurulduğu günden bu yana Türk basketbol antrenörlerinin gelişimi ve haklarının tek savunucusu olarak çalışmalarına devam etmekte olan derneğimiz, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek A Milli Basketbol Takımımıza ve teknik heyetine, inancımız ve güvenimiz sonsuzdur. 
Şöyle ki, yıllar süren meşakkatli çalışmalar sonucu üst seviyeye ulaşmış Türk antrenörleri her türlü övgüyü hak etmektedir. Kariyerlerine bakıldığında, şampiyonluklar ve kupalar kazanmanın yanı sıra, antrenör eğitimine de katkı bulunup çok değerli görevleri de başarıyla yapmışlardır. 
Cesur kararlar alarak, böylesine önemli bir turnuvaya, kadroyu gençleştirerek gitme sorumluluğunu üstlenmek bile, ne denli tecrübeli ve dirayetli olduklarının bir göstergesidir. 
4 Eylül 2015 tarihinde başlayacak Avrupa Basketbol Şampiyonası grup maçları için Berlin'e gidecek A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, yardımcısı Ufuk Sarıca ve teknik ekibine turnuva öncesi güvenimizi iletir başarılar dileriz."