Ülkenin en fazla okunan gazetesi Bild,  "Nowitzki Ali'den dayak yedi"  başlığıyla verdiği haberde, takımlarının Türkiye karşısında başarısız bir  performans sergilediğini ve üst tura çıkma şanslarını zora soktuğunu ifade etti.  
Türk vatandaşlığına geçen ABD doğumlu milli oyun kurucu Ali  Muhammed'in performansından övgüyle bahsedilen haberde, "Nowitzki'nin devlerinin"  rakibini durdurmakta zorlandığı ve İtalya ile yapacakları grup maçından galibiyet  çıkarmaları gerektiği ifade edildi. 
B.Z. gazetesi, Türkiye'nin galibiyetini "Ali, Nowitzki için çok  güçlüydü" şeklinde aktarırken, maçın skorunun 80-75 olmasına rağmen iki takım  arasındaki kalite farkının çok daha fazla olduğu vurgulandı.  
Berliner Zeitung gazetesi, "Alman basketbolcular Türkiye karşısında  hayal kırıklığı yaşattı" başlığını kullandığı haberde takımlarının finallere  kalma şansının azaldığı değerlendirmesinde bulundu.  
"Alman basketbolcuların 10 dakika fiyaskosu" manşetini kullanan  Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ise Türkiye'nin rakipleri karşısında ilk  çeyreği 31-11 önde kapattığını hatırlatarak Almanya'nın maçı 5 sayı farkla  kaybetmesinin kötü bir sonuç olmadığı görüşüne yer verdi.  
Alman Basketbol Federasyonu'nun internet sayfasında da takımlarının  Türkiye karşısında "acı" bir mağlubiyet aldığı belirtildi.