La Liga'nın 5. haftasında yarın deplasmanda Celta ile oynayacakları  maç öncesinde basın toplantısı düzenleyen Luis Enrique, sakatlanan Rafinha'nın  yerine bir futbolcunun kayıt edilmesi için İspanya Futbol Federasyonu'na (RFEF)  yapılan başvuru ve FIFA'dan istenen izinle ilgili konuştu. 
 
Bu konuda iyimser olup olmadıklarının önemli olmadığını vurgulayan  İspanyol teknik adam, "Kulüp her zaman en iyi opsiyonu arıyor. Ama FIFA'nın  vereceği karara bağlı hareket etmek zorundayız" dedi. 
 
Enrique, FIFA'dan gelecek olası bir iyi haberde lige kayıt konusunda  Arda Turan ile Aleix Vidal arasında henüz bir seçim yapmadıklarını da belirtti. 
 
Arda ve Vidal'in mental açıdan zorlandığının altını çizen Enrique,  "Her iki futbolcu da garip bir durumda. Sanki ağabeyin yaramazlık yapmış ama seni  cezalandırmışlar gibi bir şey. Arda fiziksel sorunlarını aştı ve Türkiye Milli  Takımı'nda oynadı. İkisi de iyi antrenman yapıyor ve motivasyonları çok yüksek.  En kötü senaryoda ocak ayında her ikisi de takımda hazır olacaklar"  değerlendirmesinde bulundu. 
 
Barcelona'nın alt yapı okulu "La Masia"daki 18 yaş altındaki bazı  yabancı futbolcuların FIFA'nın kararıyla okuldan çıkartılması ve Barcelona'da  futbol oynamalarının yasaklanmasının ardından ebeveynlerinin FIFA hakkında dava  açmaya hazırlanmasıyla ilgili bir soruya ise Luis Enrique, "Ailelerin,  çocuklarını korumaları ve abartılı bir cezaya karşı hukuki girişim başlatmaları  bence çok olumlu" cevabını verdi. 
 
Öte yandan, İspanyol spor basını, Barcelona'nın RFEF ve FIFA'ya  yaptığı başvurunun sonuçlanmasının en az 10 gün süreceğini savundu. Yapılan  yorumlarda, Barcelona'nın Rafinha'nın yerine lige kayıt ettirmek istediği  futbolcunun Arda Turan olduğu ifade edildi. 
 
İspanya'daki spor yasası gereği, Arda Turan'ın Rafinha'nın yerine  RFEF'e kayıt olabileceği, La Liga ve İspanya Kral Kupası maçlarında forma  giyebileceği ancak ocak ayına kadar Şampiyonlar Ligi'nde oynayamayacağı  belirtildi. 
 
Barcelona'nın FIFA'nın verdiği iki dönemlik transfer yasağını  bilmesine rağmen Arda Turan ve Aleix Vidal'ı transfer ettiğini yazan bazı  gazeteler, bu nedenle FIFA ile Barcelona yönetimi arasındaki ilişkilerin çok  soğuk olduğuna dikkat çekti. 
 
FIFA'nın Arda'nın İspanya'da oynamasına onay vermesi halinde 3  Ekim'deki Sevilla maçında forma giyebileceği de öne sürüldü. Arda, La Liga'da son  olarak geçen 17 Mayıs'ta oynanan Atletico Madrid-Barcelona maçında forma  giymişti. 
 
Barcelona'da halen forma numarası belli olmayan Arda'nın boşta kalan  7, 16 ve 22 numaralarından sezon başında Chelsea'ye transfer olan Pedro  Rodriguez'in taşıdığı 7 sırt numarasını seçmesinin büyük olasılık olduğu da  kaydedildi. 
 
Öte yandan, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 16 Eylül'de deplasmanda oynanan  Roma maçında sağ diz ön bağları kopan Barcelonalı Rafinha Alcantara bugün  ameliyat oldu. 22 yaşındaki Brezilyalı orta saha oyuncusunun gelecek yıl mayıs  ayından önce sahalara dönmesi beklenmiyor.