THY Avrupa Ligi'nde 2001-2002'den bu yana 13 sezonda Ülkerspor,  Anadolu Efes ve Galatasaray formaları giyen Kerem Gönlüm, 232 maça çıkarak Türk  oyuncular içinde ligde en fazla forma giyen basketbolcu konumunda bulunuyor. 
 
THY Avrupa Ligi'nde en fazla mücadele eden 6. isim olan tecrübeli  basketbolcu, 1467 sayı ve 1161 ribaundla Türk oyuncular içinde Mirsad Türkcan'ı  takip ediyor. 
 
Kerem Gönlüm, THY Avrupa Ligi'nde 33 sayı daha bulması halinde 1500  barajını aşacak. 
 
"Avrupa Ligi'nde yer almak istiyorum" 
 
Kerem Gönlüm, muhabirine yaptığı açıklamada, başantrenör Ufuk  Sarıca'nın çok istemesinin de etkisiyle Pınar Karşıyaka'yı tercih ettiğini  söyledi. 
 
Sarıca'nın Türk basketbolu için önemli işlere imza attığını ve  yıllarca hizmetinin süreceğini kaydeden Kerem Gönlüm, şöyle konuştu: 
 
 "Burada iyi bir sistem oturtmuş. Zaten kulüpte de bir sinerji var.  Taraftar grubu da basketbolu çok iyi biliyor. Bunlar hep artı. Bununla beraber  müthiş bir başarı yakalandı. İstanbul dışına ilk defa çıkıyorum ama sonuçta İzmir  güzel bir yer. Kulübün Avrupa Ligi'nde yer alması çok önemli. Oynayabildiğim  kadar Avrupa Ligi'nde yer almak istiyorum. Burada çok mutluyum, umarım sakatlık  olmadan güzel bir sezon geçiririz." 
 
"Avrupa Ligi'nde mücadele çok farklı" 
 
Kerem Gönlüm, THY Avrupa Ligi'nde 232 maça çıktığını hatırlatarak,  "Avrupa Ligi başka bir organizasyon, oradaki mücadele çok farklı ve yorucu.  Oradaki tempoya alışmak zaman alacak" dedi. 
 
Pınar Karşıyaka'nın THY Avrupa Ligi'ndeki ilk sezonu olacağını ifade  eden Kerem Gönlüm, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Ancak ben Avrupa Ligi'ni çok rahat götüreceğimize inanıyorum.  Hedefimiz ilk sezonumuzda gruptan çıkmak. Bu da çok büyük bir başarı olacak ama  hedefler burada bitmiyor. Her sene üzerine konulması gerekiyor. Gruba baktığımda,  gruptan çıkmamak için bir sebep göremiyorum. Gelen takımların Karşıyaka  Arena'daki atmosferde çok kolay maç kazanacağına inanmıyorum. Belki grup  müsabakaları sırasında sayı farkları ciddiye alınmıyor ama sayı farkları bile  takımların gruplardaki kaderlerini değiştiriyor. Bu anlamda da bizim de dikkat  etmemiz lazım. Gruptan çıkacağımıza inanıyorum." 
 
"Basketbol beni ne zaman bırakırsa..." 
 
Kerem Gönlüm, kendisini şu anda çok iyi hissettiğini belirterek,  şunları kaydetti: 
 
"Basketbolu çok seviyorum, basketbol benim yaşam biçimim haline geldi.  Fiziksel ve zihinsel yapım elverdiği sürece basketbola devam edeceğim. Bana 'ne  zaman bırakırsın' sorusunu soruyorlar. Basketbol beni ne zaman bırakırsa o zaman  bırakacağım. Sahada mücadeleyi gösterdiğim sürece çok sorun yaşayacağımı  zannetmiyorum."