İtalya'da Milano Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü  soruşturma kapsamında geçen yıl yapılan İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A)  maçlarının yayın haklarının ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla bazı kurum  ve kuruluşlarda arama yapılıyor.
 
Milano mali polis ekipleri, Milano Cumhuriyet Savcısı Giulia Perotti'nin talebi, tetkik hakimleri Roberto Pellicano ve Giovanni Polizzi'nin  onayı doğrultusunda, Serie A Kulüpler Birliği (Lega Serie A) merkezi ile bu  kuruma mali konularda danışmanlık hizmeti veren Infront isimli kuruluşta ve bazı  kulüplerde arama ve evrak takibi başlattı.
 
İtalyan basınına yansıyan haberlerde aramaların, İtalya'da geçen yıl  mayıs ayında 2015-2018 sezonlarını kapsayan 980 milyon euro bedelli ihale hakkındaki suçlamalara yönelik yapıldığı bildirildi. Söz konusu aramaların, Serie  A Kulüpler Birliği'ne danışmanlık yapan Infront şirketinin, İtalya eski Başbakanı  Silvio Berlusconi'nin sahibi olduğu Mediaset şirketi ile Sky şirketi arasında  bölüştürülen maç yayın hakları için Mediaset lehine ihaleye fesat karıştırdığı  suçlamasına dayandığı belirtildi.
 
Mali polis ekiplerinin, Serie A Kulüpler Birliği idari-mali işler  dairesi ile Mediaset ve Infront'tan üst düzey yöneticileri teknik takibe aldığı  ve söz konusu kişilerin ofisinde geçen yılki ihaleye dönük arama yaptıkları ifade  edildi.
 
Bu arada, usulsüzlük iddialarıyla ilgili aramaların bazı Serie A ile  Serie B takımlarına da sıçradığı gelen haberler arasında yer aldı. Serie A'dan  Genoa ve Lazio'nun, Serie B'den de Bari Kulübü'nün ve başkanlarının hesaplarının  incelendiği basına yansıdı.
 
Kulüp binasında geçen cuma soruşturma kapsamında arama yapılan  takımlardan Serie A ekibi Genoa'nın başkanı Enrico Preziosi, ANSA haber ajansına  yaptığı açıklamada, aramalar karşısında sakin kaldığını belirterek, kulüp  kasasına yayın hakları için giren paranın normal miktarda olduğunu ifade etti.
 
Hesaplarının izlenebilir ve gayet açık olduğunu kaydederek bir  probleminin olmadığını aktaran Preziosi, "İtalya, garip bir ülke. Bir gün biri  kalkıyor, bir teori ortaya atıyor, herkes de onu izliyor" değerlendirmesinde  bulundu.