Trabzonspor Dergisi'nin ekim ayı sayısındaki röportajında,  Trabzonspor'u tercih etmesinin nedenini açıklayan Okay Yokuşlu, "Her zaman değer  göreceğime inandığım yerde olmak istediğim için burayı tercih ettim. Beni en çok  isteyen kulübün Trabzonspor olduğunu gördüm ve geldim" ifadesini kullandı. 
 
"O kaleyi seviyorum" 
 
Milli futbolcu, 2013 yılında 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda Trabzon'da  oynanan maçta Avustralya'ya attığı golü hatırlatarak, şunları kaydetti: 
 
"Hüseyin Avni Aker'de oynadığımız Dünya Kupası maçıydı. Nasıl  anlatayım bilmiyorum, sadece 'çok güzeldi' diyebilirim. Taraftar coşkulu ama o an  bize biraz da tepkiliydi. Çünkü oyun 1-1'di. Son dakikalarda aşırtma vuruşla  ikinci golü attım. Trabzonspor'a transfer olduğumda da ilk maçımda Rabotnicki'ye  gol attım. Yine o kaleydi. O kaleyi seviyorum." 
 
"Yüksek tempoda 90 dakika çıkarabilirim" 
 
Bordo-mavili futbolcu, yakın hedefler koymayı sevdiğini belirterek,  "Uzak hedefler koymuyorum. Öncelikle en yakın hedefim Trabzonspor'da başarılı  olmak. Hem kendimi hem de takımımı bir yerlere taşımak ve milli formayı  giyebilmek" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Ligin ilk 5 haftasında sıkıntılar yaşadığını ifade eden Okay, "İlk 5  haftada her maçta sıkıntılar yaşadım ama bu sıkıntıların yorgunlukla alakası  yoktu. Maç öncesi bandajımı haddinden fazla sıkarak sardığım için kramplarım  oldu. İlk haftalarda ufak sakatlıklar da yaşadım. Taraftarlarımız merak etmesin,  çok yüksek tempoda 90 dakika çıkarabilirim" ifadelerine yer verdi. 
 
"Görevim takımı oynatmak" 
 
Okay, kendisinden gol atmasının beklendiğinin belirtilmesi üzerine de  şöyle devam etti: 
 
"Ben de gol atmak çok isterim ama görevim daha çok takımı oynatmak.  Topları kapıp olumlu bir şekilde kullanmam, topun bizde kalmasını sağlamam,  paslarla takımın durumunu toparlamam gerektiğine inanıyorum. Maçı kazandıran  forvet ve defanslardır. Maçı iyi oynatan da orta sahadır diye bir düşüncem var.  Maça çıkarken her zaman öncelikli hedefim görevimi iyi yapmak. Eğer maçta yenik  durumdaysak golü daha çok düşünürüm ama 1-0 öndeysek gol atmaya gitmem, takımın  gol yememesi için uğraşırım."