Arveladze, Trabzonspor dergisindeki yazısında, ortaya koydukları  mücadelenin önünün en ilkel yöntemlerle kesilmeye çalışıldığını savundu. 
 
"Dünyadaki otoriteler 'Futbolu nasıl bir adım daha ileriye taşırız?'  diye düşünürken, buna ayak uydurmaya çalışanları paçasından aşağıya çekmek akıl  ve izan dışıdır" diyen Arveladze, şunları kaydetti: 
 
"Herkesin gözü önünde liderlik şansımızın elimizden alındığı,  sonrasında daha da aşağıya çekildiğimizi, hepimiz ileri ve geri oynatmaya gerek  kalmadan çıplak gözle gördük. Geçmişte yaşanan onca emek hebasının artarak devam  etmesini, Trabzonspor camiasının kanıksamasını beklemek, yanmakta olan fitili  görememektir. Yeni bir takım olmamıza, eksiklerimizi henüz tam anlamıyla  gideremememize karşın, elimizden alınanları da üzerine koyduğumuzda, topladığımız  puan ortadadır." 
 
Trabzonspor'un daha iyi olacağını belirten Arveladze, "Belli ki bu  durum birilerini oldukça rahatsız ediyor ve kartopu çığa dönüşmeden durdurulmaya  çalışılıyor ancak biz sahnelenmek istenilen oyunun parçası olmayacağız. Kendimiz  olmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu yolda ilerlemeye engel teşkil ettiğimiz  düşüncesi oluştuğu takdirde, fedakarlıktan kaçmayacağımızın da bilinmesi,  görevimize huzurlu bir şekilde devam etmemizi sağlayacaktır. Hayattan isteyeceğim  en son şey burada kazandığım sevgi ve saygıyı kaybetmek olacaktır" ifadelerini  kullandı.