Frankfurt savcılığından yapılan açıklamaya göre, Almanya'nın  düzenlendiği 2006 FIFA Dünya Kupası sürecinde yüksek miktarda vergi kaçırıldığı  iddiasıyla soruşturma başlatıldı. 
 
Açıklamada, 50 emniyet görevlisinin katıldığı operasyonda, DFB'nin  Frankfurt'taki merkezinde ve Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Niersbach ile 2006-2012 yıllarında  federasyon başkanlığını yapan Zwanziger'in evlerinde arama yapıldığı ve  soruşturmanın 2006 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi'nin FIFA'ya transfer ettiği  6,7 milyon avro üzerinde yoğunlaştığı belirtildi. 
 
Alman basınından Bild gazetesi, savcılığın yaptığı incelemede 6,7  milyon avronun DFB'nin vergi evraklarında yer almadığını iddia etti. 
 
Der Spiegel dergisinde daha önce yer alan iddiada, 2006 FIFA Dünya  Kupası öncesinde Almanya'da kurulan başvuru komitesinin o dönem Adidas şirketinin  yönetim kurulu başkanlığını yapan Robert Louis-Dreyfus aracılığıyla 4 üyenin  oylarını satın almak adına FIFA'ya 6,7 milyon avro ödediğini öne sürmüştü. 
 
Komitenin o dönem başkanlığını yapan Franz Beckenbauer'in ve Almanya  Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolfgang Niersbach'ın da ödemeden haberdar  olduğu, Louis-Dreyfus'un bu parayı Dünya Kupası'na ev sahipliği yapılacak ülkenin  karar verildiği 6 Temmuz 2000'den önce Almanya'nın başvuru komitesine gizli bir  şekilde borç verdiği ifade edilmişti. Söz konusu paranın, başvuru komitesinin ve  2006 Dünya Kupası'nın Almanya'ya verilmesinden sonra oluşturulan organizasyon  komitesinin bütçesinde yer almadığı da kaydedilmişti. 
 
Niersbach ise 2006 Dünya Kupası'nın ev sahipliği için FIFA İcra  Kurulu'ndan 4 üyenin oylarını satın almak amacıyla 6,7 milyon avro rüşvet  verildiği iddiasını reddederken, selefi Zwanziger ise DFB'nin 2006 FIFA Dünya  Kupası'na ev sahipliği yapmak için başvuru ve organizasyon komitesine ödeme yapmakta kullanılmış gizli bir kasanın bulunduğunu öne sürmüştü.