Aziz Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

"Başkanlar konuşması, yöneticiler konuşmasın deniyordu ama maalesef dün dündür bugün bugündür politikaları uygulanıyor."

"Türkiye'nin iki sorunu var. Biri terör, biri paralel yapı. Bugün yine operasyon yapılıyor. Bu iki çok önemli konu varken bizlerin spor yaparken başarı ya da başarısızlık üzerine konuşmamamız lazım. Her gün şehitler oluyor... Çıkıyorlar televizyonda konuşuyorlar. İçiyorlar viskilerini... Ceplerine para doldurup evlerinde rahatça yatıyorlar."

FENERBAHÇE ŞAMPİYON OLURSA...

"İnsanlar da bir yandan barış için uğraşıyor. Bizler de elimizden geldiğince yükümlülükleri yerine getirmeye çalışıyoruz."

"Bugün ben başka şeyler anlatacaktım... Türk sporundan bahsedecektim. Beşiktaşlı oyuncu Galatasaraylı oyuncuyu aramış... Bana bunu soracaksınız. Bunlar önemsiz şeyler. Osmanlıspor geldi, bizim maçımızda iyi oynadılar. Berabere kaldık. Beşiktaş maçında oynamayacakları belli mi? Biz Osmanlıspor'a Konyaspor'a Galatasaray'a puan kaybettik. Beşiktaş bunların üçüyle de oynayacak. Daha 5 maç var. Fenerbahçe şampiyon olursa dün yönetimi yuhalayanlar ne diyecek?"

LİG TV BÖYLE OLMAMALI

"Ersun Yanal diye bağırıyorlar. Getirdim belgeleri. Bakalım nasıl o zaman şampiyon olmuşuz. Lig TV sanki reklam yeri. Lig TV kulüplerle ortaktır. Ama Lig TV'de antrenör yayın yapıyor, bir kulübe pazarlanıyor. Lig TV böyle olmamalı. Tümer Metin bizde oyuncuydu. Hasan Ali kırmızı kart görüyor Gaziantep'te... Neden görmüş bilmiyor. Önce eğitim alacaksınız. Bunun kurallarını bileceksiniz, ona göre yorum yapacaksınız. Bence, sence yok. Kurallar var. Bunlar uygulanmazsa insanlar birbirlerini yerler."

"Hakemlerden bahsedeceğim evet. Bir tek hakem Halis Özkahya... Beşiktaş-Fenerbahçe ve Sivasspor-Beşiktaş maçlarındaki yönetimi..."

"En önemli konu terör dedik. Devletin aldığı her kararda destek veririz. Paralel yapı için de aynısı geçerli. Hepimizin el birliğiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşaması için buna karşı mücadele etmeliyiz."

ŞAMPİYON SON MAÇTA BELLİ OLACAKTIR

"Terranneo ile neden ayrıldık, onu lig bitiminde anlatırız. Futbolcularla ilgili de 5 maç sonra konuşuruz. Kimseden de çekinmem. Yanlış ve bazen ahlak sınırlarını aşan yorumlar yapılıyor. Futbol takımımıza ben güveniyorum. Bundan 3 hafta önce Barcelona 9 puan farkla öndeydi. Real Madrid gitti yendi. Dün akşam Atletico-Barcelona 76 puan oldu, 75 Real Madrid. Bizde de aynısı olabilir. Biz oyunculara da inanıyoruz, heyete de, kendimize de... Biz ümitliyiz. Son maça kadar da sürecektir. Bence son maçta şampiyon belli olacaktır."

BENİ KIZDIRMAYIN 10 SENE DAHA GİTMEM

"Dün bağırıyorlar Ersun Yanal diye. Organize edildiler. GFB grubu, ÜNİFEB biz bağırmadık diyor. Kim bağırdı peki? İçeriye el uzatanlar var. Siyaset adına el uzatanlar var. Biletle, otobüsle organize edenler var. Onları aleyhimize organize ediyorlar. Dün akşam oturdum, bütün kameraları izledim. Ben bu sene hiç müdahale etmedim. Tek istediğim takıma sahip çıkın dedim. Ben alışkınım. Çünkü rant çeteleri var. Siyasi ve maddi... İkisi de var. Bunlarla ilgili yine çalışmaya başladım. Emniyet'e hepsiyle ilgili suç duyurusunda bulundum. Alkollü olarak tribüne gelinmesini engelleyeceğim. Dışarıda cinayet oluyor. Yarın bunlar büyüyecek. Uyarıyorum buradan. Bu gruplar içerisinde rant mücadelesi var. Lütfen tedbir alın. Elebaşlarını tribünlerden gönderin."

"Ersun Yanal'ı kim gündeme taşıdı? Lig TV'de Şansal Bey söyleyerek. En son dedi ki: 'Kulüpten kendim ayrıldım.' Ben olduğum müddetçe bu kulübe gelemez. Beni böyle kızdırırlarsa 10 sene de gitmem. Aday olurum, olursam da seçilirim. Benimle uğraşmasınlar."


YABANCI FUTBOLCULAR TERÖRDEN KORKUYOR

"1907 Derneği'yle konuşacağım. Ya bunlarla ilişkilerini kesecekler ya da komple karşıma alırım. Böyle terbiyesizlik olmaz. Fenerbahçe yönetimi ne yapmış? Bütün futbolcuları transfer etmiş. Amatör branşlarda başarılı olmuş. Şampiyon olamayabiliriz Euroleague'de. Ne var bunda? Beşiktaş 8 senedir şampiyon olamıyor. Ne olacak? Biz de 7-8 sene olamadık. Fenerbahçe büyüklüğünden bir şey mi kaybetti. Rize'ye kadar... Tam Rize'de yükselişe geçtik, araba kurşunlandı. Terör var. İstanbul'da bomba var deniliyor, insanlar sokağa çıkmıyor. Geçen AVM'ye yemek yemeye gittim, eskiden bin kişi olurdu, 20 kişi yoktu bu sefer. Rize'deki insanlar korkmadı mı yani? Neden olduğu 1 senede ortaya çıkarıldı mı? Futbolcular bunun travmasını yaşıyor ama. Bir terör lafı olunca yaşıyorlar yine. Bu sene Galatasaray maçında yine bomba ihbarı oldu. Fenerbahçe'nin lehine olmasına rağmen ülke menfaatlerine göre davrandık. Seyircili oynansın dedik. Belki biz sportif olarak avantaj sağlayacaktık. Niye bunları değerlendirmiyor kimse. Yabancı futbolcuların çoğu terörden dolayı kendilerini veremiyor. Avrupalı için korku başlıyor, düşüş başlıyor. Ama bizim televizyoncular... Vur abalıya, vur abalıya."

ERSUN YANAL'I BİZ GÖNDERDİK

"Bu Ersun Yanal'ı antrenör yaptık. Ben getirdim. Diyor ki ben ayrıldım... Ya seni biz gönderdik. Beni daha fazla konuşturma. Sen takımı yalnız şampiyon yapmadın. Biz her şeyi yerine getirdik, oyuncular da mücadele etti. Kendisi de takımın başındaydı. Tribünler Aykut Kocaman diye bağırıyordu, o geldiğinde. Trabzon'a gitti, Fenerbahçe şike yapmadı diyemedi. Burada söylüyordu, orada niye söylemedin."

"Şu anda 64 puanımız var. Onun zamanında 75 puanla kapattık. Beşiktaş'la Galatasaray 54'lerde. İkisi de çok kötü bir sezon geçirdiler ve bizden geride kaldılar. Ama ilk devre biterken Karabük'e 2-1 yeniliyoruz. O şekilde basının tenkitleriyle geliyoruz. Kimler ne yazmış? Basın da destek veriyor ya şimdi."

FENERBAHÇE'LİYİM DİYORSA TRABZON'A GİTMEYECEKTİ

"Fark 4 puana düştü, ben bütün herkesi topladım. Ondan sonra Trabzon'a gittik sonra yükseliş başladı. 75 puanla şampiyon olmadık. 2006'daDenizli'de 80 puanla şampiyonluğu kaybettik. O yüzden tribünde mifak çıkarmayın. Beni de konuşturmayın. Ahlaklı olanlar bu kulüpte çalışabilirler. Ben varken de gelemez. Fenerbahçeliyim diyorsa Trabzon'a gitmeyecekti. Galatasaray'la flört etmeyecekti. Bekleyecekti. Zamanı gelince yeni yönetimler gereğini yapardı. Benden sonra da gündeme gelirse ben elimden geleni yaparım durdurmak için."

"Daha 5 maç var, olmaz. Aziz Yıldırım'ı yıkamazsınız ya. Ben istersem yıkamazsınız. Bilet veriyorlar, otobüs kaldırıyorlar. Galatasaray maçından sonra siyah bir araç geliyor, Ersun Yanal diye bağırın diye talimat veriyorlar. Tespit edeceğiz."

BEN ÜMİT'İ SEVERİM NEDEN ÖYLE BİR ŞEY SÖYLİYEYİM?

"Türkiye'de statlarda milli maç oynayamıyoruz. Böyle şey olur mu? Bunun nedeni medyadır. Konya'ya veriyorlar, küfür yok diye. Son zamanlarda başladı bizim oyuncuların aleyhine. Başkanları şaşırdı. Yorumcu bunları anlatacak. Bizi birbirimize kızdırmaya çalışıyorlar. Ya Ahmet Çakar, senin titrin var, sen doktorsun. Sen örnek ol. İyi hakemlik yapmışsın. Senin bu topluma verebileceğin çok şey var. Yok ben demişim hocaya, Ümit Özat'ın elini sıkma diye. Ben severim Ümit'i niye öyle bir şey diyeyim. Bu nasıl bir gerizekalılıktır? Koyuyorlar aşağıya şişeyi, konuşuyorlar."

"Diego'ya Van Persie'ye Nani'ye bağırttınız. Bunları görme şansınız var mıydı? Bunlar Türkiye'ye gelmiş. Başarılı olmayabilirler. Gomez Fiorentina'da kötüydü. Bak gayet güzel oynadı."

"O BAĞIRANLARI BİR DAHA STADA SOKMAM"

"Sow'a tezahürat yapıyorlar dünkü maçta. Sow'u biz göndermedik. Sözleşmesinde 17 milyon euroya serbest kalır maddesi vardı, parayı verdiler ve transfer ettiler. Byük paralara Van Persie, Nani hepsi satılır gider ama o arkada bağıranları bu stada sokmam bir daha! UNİFEB'in bağırması en çok garibime gidendi. Biz de bunlar okumuş adamlar, Fenerbahçe'nin geleceği diyorduk. Tribünler talimat mı alıyor bilmiyorum, araştırıyorum."

"PEREIRA'DAN CANER İLE İLGİLİ RAPOR İSTEDİK"

"Bugün toplantımız var ama Caner'le ilgili bir karar almayacağız bugün. Hocanın düşüncesi nedir diye Hasan Çetinkaya'ya sorduk. Hoca da bana birkaç gün süre verin ondan sonra bildiririm demiş."

Maç başlamadan, daha ısınırken Van Persie'ye yuh, Nani'ye yuh! Biz onları alabilmek için ne kadar uğraştık biliyor musun? Sen evinde uyuyordun! Kolay zannediyorlar bu işleri."

PEREIRA İLE VAN PERSİE'NİN SARILMASI

"Pereira - Van Persie yakınlaşmasında benim dahlim yok. Ben ne onu gördüm ne de diğerini. Adam gitmiş sarılmış. İnsanın duyguları bunlar. Kafamızda sürekli tilkiler dolaşıyor. Bundan mutlu olacağınıza niye sarıldılar diye soruluyor. İnsani duyguları niye böyle istismar ederiz bunu da anlamam. Bir adım ileri gidemeyeceğiz."

"VOLKAN, FATİH TERİM'DEN İZİN ALDI"

"Volkan Demirel'e küfür edildi milli takım maçında. O da stadı terk etti. Volkan Demirel değerli, karakterli, iyi bir Fenerbahçelidir. Stattan ayrılırken de Fatih Terim'den izin almış, Fatih Terim arabasını vermiş göndermiş Volkan'ı. Çocuğun ne suçu var."

SÖZLEŞMESİ BİTEN FUTBOLCULAR

"İsteyen futbolcu istediği yere gider. Ben şimdi parayı dağıtayım ama bizden sonra gelenler bunun acısını çekerler. Yarın gelen yönetimler üzülürler. Caner ve Gökhan maçbaşılarla 2 milyon euronun üzerinde para alıyorlar. Türkiye'de aldığı parayı başka hiçbir yerde alamazlar. Bu oyuncularla Trabzonspor maçından sonra yavaş yavaş konuşmaya başlayacağız ve anlaşmaya çalışacağız. Anlaşırsak kalırlar. Beşiktaş'a gideceklermiş, gitsinler. Geçmişte gelmediler mi ya da gitmediler mi? Tümer Metin Beşiktaş'ın kaptanıydı."

"AYKUT KOCAMAN BENDEN SONRA GELEBİLİR"

"Aykut Kocaman benden sonra gelebilir. Beni ilgilendirmez. Rize olmasaydı biz geçen sene şampiyonduk. Bir otobüsün içindesiniz ve kurşun geliyor. Ölümle karşı karşıyasınız. Avrupalısınız, buraya gelmişsinz para kazanmak için. Travma yaşadı bu çocuklar. Daha da kimin yaptığı meçhul. Arkadan Mehmet Topal'ın arabasına ateş edildi. Bu çocuklar arkada neler yaşıyorlar."