Portekiz futboluna damga vuran Porto, Pereira'nın ayrıldığı 2012-13 sezonundan beri şampiyonluk yaşayamıyor. Bir türlü beklenen atağı yapamayan Lacivert-Beyazlılar için bu sezon da kötü geçti. Beklenen ayrılık dün gerçekleşti. Teknik direktör Jose Peseiro'nun görevine son verildiği resmen açıklandı.

Bu ayrılığın ardından gözler Vitor Pereira'ya çevrildi. Porto Başkanı Jorge da Costa, 18 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "1 aydır Pereira ile görüşüyoruz" itirafında bulunmuştu. Portekizli teknik adam ise konuyla ilgili olarak, "Orada 2 şampiyonluk yaşadım. Ancak gönderilmediğim sürece Fenerbahçe'den ayrılmam" demişti.

TAZMİNAT MI İSTİYOR

Pereira'nın bu açıklamayı, Sarı-Lacivertliler'den tazminat koparmak için yaptığı iddia edilmişti.

Peseiro'nun kovulmasının ardından gözler Vitor Pereira'ya çevrildi. Başkan Jorge da Costa'nın, 47 yaşındaki teknik adamın durumunu görüşmek için önümüzdeki günlerde İstanbul'a geleceği öne sürüldü. Fenerbahçe, Pereira'ya tazminat ödememeye kararlı. Eğer 'karşılıklı fesih' konusunda taraflar anlaşırsa, Portekizli hocanın ayrılmasına izin verilebilir.

ALTERNATİF NUNO SANTO

Porto, eğer Vitor Pereira konusunda Fenerbahçe ile anlaşma sağlayamazsa diğer adaylara yönelecek. Pereira'nın ardından listenin ikinci sırasında yer alan isim Nuno Santo.

Panathinaikos ve Rio Ave'nin ardından son olarak Valencia'yı çalıştıran 42 yaşındaki teknik adam, başarısız sonuçların ardından 29 Kasım 2015'te kovulmuştu. Portekiz basınına göre Santo, Porto'ya gelmeye hazır. Ancak taraftarların, ciddi bir başarısı bulunmayan bu teknik adama sıcak bakmadığı kaydedildi.