BTK'nın internet sitesinden yapılan duyuruya göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan'ın başkanlığında Turkcell ve Aselsan yetkililerinin katılımı ile “Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)” toplantısı yapıldı. Turkcell ve Aselsan yetkilileri,5G'ye ilişkin ülkemizde ve uluslararası alanda yürütülen faaliyetleri, planlarını ve hedeflerini içeren sunum yaptığı bildirildi. 


5G'YE İLK GEÇEN ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ 
BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan toplantıda yaptığı konuşmada “26 Ağustos tarihinde IMT-Advanced ihalesini başarılı bir şekilde tamamladık. Bu ihaleyi kazanan işletmecilere en yeni teknolojileri kullanmaya fırsat veriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği vizyon çerçevesinde 5G'ye geçen ilk ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz. BTK'da 5G konusundaki çalışmaları takip etmek üzere bir çalışma grubu kurulması talimatını verdim. Japonya ile ülkemiz adına BTK olarak 5G konusunda işbirliğine ilişkin bir protokol imzaladık. BTK olarak yeni teknolojilerin ülkemize kazandırılması konusunda ulusal ve uluslararası platformlarda her türlü desteğe hazır olduğumuzu, aynı desteği üretici ve işletmecilerden de beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi. 


BTK'da “Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)” hakkında ikinci toplantıise Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)'nın desteklediği ULAK Projesi'nin yüklenicileri olan Aselsan, Netaş ve Argela temsilcileri ile gerçekleştirildi.