Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde bugün sabah saatlerinde, HES güvenliğini sağlayan askerlere uzun namlulu silahlarla saldırı düzenleyen PKK'lılar ile askerler arasında çıkan çatışmada, 1 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı. 26 yaşındaki şehit Mehmet Kara'nın Kırşehir'deki babaocağında yas var. Şehit Kara'nın bir ay önce nişanlandığı Zehra Tavus da haberi alınca yıkıldı. Bugün Sabah saatlerinde Kulp İlçesi'nde bulunan Hidro Elektrik Santrali'ni korumakla görevli Jandarma timine, PKK'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma sonrasında, PKK'lılar dağlık alana kaçarken, açılan ilk ateş sonucu 1 asker şehit olurken, biri ağır 3 asker de yaralandı. 
Saldırı sonrası bölgeye takviye ekipler sevkedilirken, PKK'lıların geçiş güzergahları kobra helikopterleri tarafından yoğun ateş altına alındı. Kaçan PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için başlatılan geniş kapsamlı operasyon devam ediyor.
 
GENELKURMAY AÇIKLAMA YAPTI
Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır'ın Kulp İlçesi yakınlarında şehit olan askerin uzman çavuş olduğunu, bölgede karadan ve havadan operasyonun sürdürüldüğünü açıkladı. Bu konuda yapılan açıklamada şöyle denildi:"23 Ağustos 2015 saat 05.50'de Bölücü Terör Örgütü mensubu bir grup terörist tarafından, Diyarbakır ili Kulp ilçesi Panak köyü bölgesinde HES barajı emniyetini sağlayan unsurlarımıza, roketatar ve uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulmuştur. Yapılan silahlı saldırıya anında karşılık verilmiş, çıkan çatışmada kahraman bir uzman çavuşumuz şehit olmuş, kahraman üç personelimiz yaralanmış, yaralılar derhal helikopter ile hastaneye tahliye edilmişlerdir.
 
KARA VE HAVADAN OPERASYON SÜRÜYOR
Bölgeye taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı, karadan ve havadan takviye birlikler sevk edilmiş olup teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur ve alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden kahraman şehidimize Allah'tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milleti'ne başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman Personelimize acil şifalar temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
 
KIRŞEHİR'E ATEŞ DÜŞTÜ
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde hidroelektrik santrali inşaatının güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine bölücü terör örgütü PKK  mensuplarınca gerçekleştirilen saldırıda şehit olan Mehmet Kara'nın  Kırşehir'deki baba evine acı haber ulaştı. Kırşehir Jandarma Komutanlığı Harekat Şube Müdürü Binbaşı Seyit Ali  Aslan, 26 yaşındaki şehidin Kındam Mahallesi'ndeki evinde baba Metin Kara'ya  şehadet haberini verdi. 


TEK OĞLU ŞEHİT OLDU
Oğullarının şehit olduğu haberini alan baba Metin ve anne Nazlı Kara  gözyaşlarına boğuldu. Şehit Kara'nın iki kız kardeşi olduğu, bir ay önce Diyarbakır'daki  görevine gittiği öğrenildi. Kara'nın eniştelerinden birisinin de üsteğmen olarak  görev yaptığı belirtildi. Ailenin oturduğu sokağa Türk bayrağı asılırken baba Metin Kara,  şehidin tek oğlu olduğunu, askerliğini yaptıktan sonra uzman onbaşı olarak Diyarbakır'a gittiğini söyledi. 
 
BİR YIL SONRA DÜĞÜNÜ VARDI
Diyarbakır'a gitmeden önce oğlunun nişanlandığını anlatan Kara, bir  yıl sonra da düğün yapmayı planladıklarını dile getirdi. Teröristlere karşı kararlılığın devam ettirilmesi gerektiğini belirten  Kara, "Benim tek isteğim, o teröristlere 'dur' bile demesinler. Gördükleri yerde  vursunlar. Tek oğlumdu" diye konuştu. Kara'nın bir ay önce nişanlandığı Zehra Tavus da haberi alınca yıkıldı.
Şehit uzman onbaşı Mehmet Kara'nın cenazesi yarın Cacabey Camisi'nde kılınacak  namazın ardından düzenlenecek törenle Ahmet Tozluklu Şehitliği'nde toprağa verilecek.