Bursa'da yaklaşık yarım asırdır baklavacılık yapan Yüksel Hacı Hasanoğulları, içeriği ve şekline göre değişen 200 çeşit baklavasıyla müşterilerine farklı bir damak tadı sunuyor.

Her gün onlarca çeşitte baklavayı hazırlayıp satışa sunan Hasanoğulları'nın düğün pastasına alternatif olarak hazırladığı 7'den 11 kata kadar çıkan "düğün baklavası", düğün misafirlerine farklı bir ikramı tercih edenlerden ilgi görüyor.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği yönetim kurulu üyesi de olan Hasanoğulları, baklavacılığa İstanbul'da ünlü firmalarda çalışarak başladıklarını söyledi.

Usta başı olarak bir süre çalışan ağabeyleriyle Bursa'da 1970'de kendi baklavacı dükkanını açtığını anlatan Hasanoğulları, hayatının büyük bölümünün baklavacılıkla geçtiğini ifade etti.

17 ürünü tescilli

Müşterilerinin kaliteli ürün için kendilerini tercih ettiğini anlatan Hasanoğulları, "Benim müşterim 50 liralık yakıt yakar ama Bursa'nın öbür ucundan bana gelir. 17 tescili ürünüm var. Bunlar için çok para ve zaman harcadım. Zeytinyağlı baklavadan, çikolatalı şöbiyete kadar her türlü damak tadına hitap edecek baklavamız var" ifadesini kullandı.

Düğünlere artık ''düğün baklavası''

Hasanoğulları, baklavacı bir kişinin düğün pastasının baklavadan olması gerektiğine inandığını vurgulayarak, ''Oğlumun düğününde misafirlere baklava ikram ettim. Düğüne özel, 7 katlı düğün baklavası hazırladık. İlgi gördü, talep aldık. 11 kata kadar düğün baklavası yapabiliyoruz" dedi.