Kurultay tartışmalarının yaşandığı MHP'de şoke eden bir gelişme yaşandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yakınlığıyla bilinen MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, MHP Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etti. Oktay Vural açıklamayı bizzat kendisi yaptı... Vural'ın henüz Meclis Başkanlığı'na istifasını sunmadığı ancak odasını topladığı öğrenildi.

Kurultay sürecinde MHP yönetiminin tutumunu eleştiren Vural, muhaliflere yönelik sert eleştirilere de karşı çıkmıştı. MHP'de uzun süredir tartışılan kurultay hafta sonu yapılmıştı.
Genel Başkan Devlet Bahçeli ve parti yönetiminin katılmadığı kurultayda tüzükte yapılması planlanan 14 değişikliğin 13'ü kabul edilmişti. Bu değişiklikler arasında 7 Haziran'dan sonra işlenen disiplin cezalarının kaldırılması ve 10 Temmuz'da büyük kongrenin yapılması maddelerinin de yer aldı. 
Kurultaya katılan delege sayısı da tartışma konusu olmuştu. Çağrı Heyeti 752 imzanın toplandığını açıklarken, MHP kaynakları 495 delegenin imza verdiğini, bunun da kurultay toplamaya yetmediğini ifade etmişti. Ankara 13.Noterliği ise sayıyı 656 olarak vermişti.