Kırgızistan'ın Celalabad kentinde etkili olan şiddetli yağışlar beraberinde seli getirdi. Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Celalabad’e bağlı Aksı ilçesinin Canı Col ve Taştak köylerinde sel nedeniyle çok sayıda evde su baskınları meydana geldiği belirtilerek, sel felaketinde 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 2 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

KAYIPLAR ARASINDA ÇOCUKLAR VAR

Kayıp kişilerden birinin 5 yaşında bir erkek çocuğu ve diğerinin ise 3 yaşlarında bir kız çocuğu olduğu aktarıldı. Sel afetinde yaşamını yitirenlerin kimlik tespiti içinse çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ

Sel bölgesinde devam eden arama kurtarma çalışmalarında, Acil Durumlar Bakanlığı’nın Aksı İl Dairesi Başkanlığı’na bağlı 25 kurtarıcı, İl İçişleri Bölümü’nden 17 çalışan, Ak Col köyünden 60 kişi, Canı Col köyünden 4 kişi ve Aksı İl Vatandaş Koruma Hizmetleri’nden de 5 kişinin görev aldığı kaydedildi.

Öte yandan, Acil Durumlar Bakanlığı, Kırgızistan’ın dağlık bölgelerindeki değişken hava koşulları ve sağanak yağışlar nedeniyle 12-14 Temmuz tarihleri arasında sel meydana gelmesi riskine karşı daha önce uyarıda bulunmuştu.

Sağanak yağış Ağrı'yı vurdu! Köyü sel bastı Sağanak yağış Ağrı'yı vurdu! Köyü sel bastı Iğdır’da etkili olan sağanak yağış ve dolu sonrası sel meydana geldi. Ağrı Dağı eteklerinde bulunan bazı köy evlerini ve tarım arazilerini su bastı. Iğdır-Nahçıvan karayolu kısa süreliğine trafiğe kapandı.

Japonya'daki heyelan felaketinde ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi Japonya'daki heyelan felaketinde ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi Japonya'da 7 kişinin ölümüne sebep olan sel ve heyelanın 5'inci gününde, arama kurtarma çalışmalarının devam ediyor.