Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Eifel bölgesinde meydana gelen yoğun yağış nedeniyle sel meydana geldi.

Bonn şehrinin güneyindeki Ren Nehri'ne dökülen Ahr nehrinin taşarak evlere büyük hasar verirken 6 binanın çöktüğü aktarıldı.

165 ÖLÜ, BİNLERCE KAYIP
Edinilen bilgilere göre selde, Rheinland-Pfalz ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinde toplam 165 kişinin hayatını kaybettiğini belirtildi. Evlerin çatılarında mahsur kalan insanların da olduğu aktarıldı.

Öte yandan Rheinland-Pfalz eyaletinin Ahrweiler bölge yönetimi, binlerce kişinin de kayıp olduğunu bildirdi.

Bölgede telefonların çalışmadığı ve çok sayıda kişiye ulaşılamadığı aktarıldı.

Rheinland-Pfalz ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinin birçok bölgesinde sel ve su baskınlarından dolayı evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin de risk altında bulunduğu belirtildi.

ALMAN POLİSİ: HENÜZ NET BİR RESMİMİZ YOK
Alman polisinden yapılan açıklamada, itfaiye ve kurtarma ekiplerinin konuşlandırıldığı aktarılırken, "Henüz çok net bir resmimiz yok çünkü kurtarma çalışmaları devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

25 binanın çökme tehlikesi altında olduğu belirtilirken, demiryolu ve karayolu taşımacılığının kesintiye uğradığı ve önemli bir ticaret arteri olan Ren'de nakliye çalışmalarının askıya alındığı bildirildi.

ŞİDDETLİ YAĞMUR UYARISI
Bitburg-Plüm bölgesinde de su baskınları sebebiyle durumun tehlikeli olduğu ifade edilirken, Waxweiler kasabasında 5 kişinin, etrafı suyla çevrilmiş bir evde mahsur kaldığı ve kurtarma ekiplerinin botlarla eve ulaşmaya çalıştığı kaydedildi.

Almanya Meteoroloji servisi, Perşembe ve Cuma günü, güneybatı Almanya'da, Ren Nehri'nin yukarı kesimlerinde daha fazla şiddetli yağmur yağacağını konusunda uyarıda bulundu.

Yüzlerce askerin kurtarma çalışmalarında polise yardım ettiği aktarılırken, tanklar vasıtasıyla yolları temizleme çalışması sürüyor.

DREYER: BU BİR FELAKET
Yollarda süren çalışmalarda toprak kaymalarından ve devrilen ağaçlardan temizlerken, helikopterler çatılarda mahsur kalan kişileri kurtarmaya çalışıyor.

Rheinland-Pfalz eyalet başbakanı Malu Dreyer, "Bu bir felaket. Ölüler, kayıplar ve birçok insan hala tehlikede. Acil servislerimizin tümü 24 saat faaliyette ve kendi hayatlarını riske atıyor" dedi.

Bakan Muş, 14 Temmuz’da Almanya’ya gidecek Bakan Muş, 14 Temmuz’da Almanya’ya gidecek Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla 14 Temmuz’da Almanya’ya ziyaret gerçekleştirecek.

Almanya'dan 6 ülkeye daha izin Almanya'dan 6 ülkeye daha izin Almanya, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 6 ülke ile seyahat kısıtlamalarını kaldırıyor.

Almanya'yı dolandıran Türk kızı: 8 Milyon Euro'yla kayıplara karıştı Almanya'yı dolandıran Türk kızı: 8 Milyon Euro'yla kayıplara karıştı Almanya’da bir para dağıtım şirketinde çalışan 28 yaşındaki Yasemin Gündoğan, 8 milyon Euro çaldığı gerekçesiyle ülke çapında aranıyor.