Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından Kabil Havalimanı'ndan tahliyeler devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby ve ABD'li Tümgeneral William Taylor Afganistan'daki son gelişmelere ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Taylor, son 24 saatte başkent Kabil'den 16 bin Afgan'ın tahliye edildiğini belirterek, yaklaşık 11 bin Afgan'ın ABD ordusuna ait uçuşlarla, geri kalanların ise charter ve ticari uçuşlar ile tahliye edildiğini açıkladı.

37 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Taylor, 14 Ağustos'tan bu yana Kabil'den 37 bin kişinin tahliye edildiğini ifade etti. Kabil Havalimanı'ndaki asker sayısının 5 bin 800 olduğunu bildiren Taylor, bölgedeki tehditlerin aktif olarak izlenmeye devam edildiğini aktardı.

ABD HAVALİMANINA GÜVENLİ GEÇİŞ İÇİN KURULACAK KONTROL NOKTALARI İÇİN TALİBAN'LA GÖRÜŞÜYOR

İnsanların güvenli bir şekilde tahliye için havaalanına gitmelerini sağlamak için "birkaç kontrol noktası" kurulaması amacıyla Taliban ile görüşmelerin yapıldığını belirten Taylor, bazı Afganların ve yabancı uyrukluların tahliye için uygun olmalarına rağmen havaalanına ulaşmakta zorlandıklarını belirtti.

Kirby ise yaptığı açıklamada, tahliye edilenlerin sayısının her geçen gün arttığını belirterek, "ABD'ye sağlam bir şekilde incelenmemiş kimsenin gelmemesini" sağlamak için tahliye yerlerinde kolluk kuvvetleri ve istihbarat personelinin bulunduğunu aktardı.

Almanya, Afganistan’daki tahliyelerin 31 Ağustos’tan sonra da devam etmesini istiyor Almanya, Afganistan’daki tahliyelerin 31 Ağustos’tan sonra da devam etmesini istiyor Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Afganistan’da devam eden tahliyelere değinerek, Almanya'nın günlerdir Kabil Havalimanı’ndaki tahliyelerin 31 Ağustos'tan sonra da devam etmesi için seçenekler aradığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan diplomasisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan diplomasisi Afganistan'daki gelişmeler ve düzensiz göç konusunda açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizi göç baskısına karşı korumak için gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz" dedi.