Koronavirüs salgınında mutasyon endişesi dünya kamuoyunun gündemindeki yerini korurken, İngiltere'de ortaya çıkan 'Eta mutasyonu' Japonya'ya sıçradı. Japonya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tespit edilen 18 yeni vakanın ülkede görülen ilk Eta mutasyonu vakaları olarak kayıtlara geçtiği bildirildi.

Aralık 2020 ile geçtiğimiz 3 Eylül arasında ülkeye gelen ve karantina merkezlerinde pozitif çıkan hastalardan alınan örnekleri inceleyen Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nün Eta mutasyonlarını tespit ettiği belirtildi. Farklı virüs mutasyonlarını belirlemek üzere vakalar üzerindeki genetik analizlere devam edileceği kaydedildi.

İNGİLTERE'DE ORTAYA ÇIKTI

Şimdiye dek görülen Covid-19 varyantlarını VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak sınıflandıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), daha önce Alfa, Beta, Gamma ve Delta mutasyonlarını 'endişe mutasyonları' sınıfına dahil etmişti. Güney Amerika'da yayılan Lambda mutasyonu, Güney Amerika ve Avrupa'dan bildirilen Mu mutasyonu ve ilk olarak Hindistan'da tanımlanan Kappa mutasyonu ise takip edilmesi gereken 'ilgi mutasyonları' arasında yer almıştı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında İngiltere'de ortaya çıkan Eta mutasyonu da Mart ayında DSÖ tarafından 'ilgi mutasyonları' listesine eklenmişti.

Başta ABD ve Avrupa olmak üzere 70'ten fazla ülkede görülen söz konusu mutasyonların aşılara karşı dirençli olabileceğinden endişe ediliyor.

MU VARYANTI DA GÖRÜLMÜŞTÜ

Japonya Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada pozitif sonuçlar üzerinde yapılan genetik incelemelerde vakaların Mu mutasyonu olduğunun tespit edildiğini duyurmuş, Haziran ayı sonlarında Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Narita Havalimanı'na gelen 40'lı yaşlardaki bir kadın yolcu ile Temmuz başında İngiltere'den Haneda Havalimanı'na inen 50'li yaşlardaki bir diğer kadın yolcunun Mu mutasyonu ile enfekte olduğunun tespit edildiği belirtmişti.

Mu mutasyonu Japonya'ya sıçradı Mu mutasyonu Japonya'ya sıçradı Kolombiya'da ortaya çıkan ve "Mu" olarak bilinen yeni Covid-19 mutasyonunun Japonya’ya sıçradığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşılara karşı dirençli olabileceği endişesiyle "izlenmesi gereken mutasyon" olarak tanımlanan "B.1.621", vaka sayılarında yeterli düşüşün sağlanamadığı Japonya’da endişeleri arttırdı.

Yeni bir mutasyon tespit edildi! Delta varyantından daha hızlı Yeni bir mutasyon tespit edildi! Delta varyantından daha hızlı Covid-19 salgınında Delta varyantının yayılmasıyla birlikte ölüm sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor, Bilim insanlarından ise yeni bir açıklama geldi. 2021 yılının Mayıs ayında C.1.2 isimli bir mutasyon tespit ettiklerini ve mutasyonun çok sayıda ülkeye yayılmış durumda olduğunu açıkladılar.

Delta mutasyonu Azerbaycan'a sıçradı Delta mutasyonu Azerbaycan'a sıçradı Azerbaycan'da Covid-19’un Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonu31 kişide tespit edildi.